Poco F3

Recenze Poco F3: nejlepší telefon do 10 tisíc

Chcete mobilní zařízení, které vám nabídne slušný fotoaparát a především obrovskou porci výkonu, díky kterému se nezalekne ani těch nejnáročnějších her, ale nechcete za něj dávat desítky tisíc korun? Pak je zde pro vás Poco F3.


Psali jsme: Recenze Redmi Note 10 Pro: dobrá partie bez 5G


Poco F3: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 163,7 × 76,4 × 7,8 mm, 196 gramů, zvýšená odolnost IP53
Displej 6,67″, AMOLED, 120 Hz, 2 400 × 1 080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 PPI
Operační systém Android 11 + MIUI 12.5
Čipset 8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 870
Paměť 6/8 GB RAM, úložiště 128/256 GB (UFS 3.1), bez microSD slotu
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširokoúhlý 119° + 5 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, LED blesk; přední 20 Mpx, clona f/2.4
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 6, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 4 520 mAh, rychlonabíjení 33 W
Cena a dostupnost od 9 499 Kč, duben 2021

Obsah balení Poco F3

  • nabíjecí adaptér s výkonem 33 W
  • kabel USB-C/USB-A
  • špendlík pro vyjmutí SIM karty
  • technický manuál
  • samotný Poco F3
  • průhledný plastový kryt

V balení se nachází telefon Poco F3, brožurka, kabel s koncovkami USB-C a USB-C, rychlá 33W rychlonabíječka, spona pro vysunutí šuplíčku pro SIM a silikonové pouzdro. Materiálem obepínajícím rámečky telefonu je plast, záda pak kryje tvrzené sklo Gorilla Glass 5. Záda jsou jinak příjemně zaoblená a telefon má i mírnou odolnost proti stříkající vodě (certifikace IP53).

Poco F3
Poco F3 | foto: vlastní

Zpracování, design a první dojmy

  • rozměry 76,4 × 163,7 × 7,8 mm
  • hmotnost je 196 gramů
  • konstrukce F3 kombinuje plast a sklo

Poco F3 jsem pořídil v konfiguraci 8 GB operační paměti a 256GB interní úložiště. V prodeji je i varianta 6 GB RAM a 128 GB, ale nemá smysl šetřit. Doporučuji popřemýšlet spíše o koupi vybavenější verze. V telefonu se totiž nenachází žádný slot pro microSD a tak co za své peníze dostanete, s tím musíte žít.

Samotný telefon se mi moc líbí. Designově se povedl a krásně vypadá především v matné bílé barvě. Co se velikosti týče, jedná se o větší zařízení s rozměry 76,4 × 163,7 × 7,8 milimetru. Hmotnost je 196 gramů. Na přední straně najdeme velký displej a v něm malý průstřel pro 20Mpx selfie fotoaparát. Rámečky kolem obrazovky jsou minimální a bonusem je, že na obrazovce je nalepená ochranná fólie už z výroby.

Na horní straně se nachází jeden z dvojice reproduktorů a v jednom z otvorů je ukrytý i mnohými opomíjený infraport pro ovládání všech možných spotřebičů. Na pravém boku pak najdeme kolébku hlasitosti a dále také rychlou a spolehlivou čtečku otisku prstu pro odemknutí telefonu, která zároveň slouží i jako zapínací/vypínací tlačítko.

Zespodu na vás vykoukne další hlasitý reproduktor a slot pro SIM kartu. Díky podpoře funkce dualSIM je zde možnost používat dvě SIM najednou. Na telefonu si můžete povšimnout také moderní konektorové výbavy, skládající se s fyzického USB-C.

Bez otisků prstů a mastnoty

Zadní strana je pak velmi designově povedená. Matný bílý povrch je velmi praktický. Patlance nebo otisky prstů zde nemají moc velkou šanci a celé to navíc vypadá fakt luxusně. Výrobce přidává do balení i základní ochranu v podobě zadního průhledného silikonového krytu. Je to příjemný bonus a důkaz toho, že se stará. Na zadní straně máme ještě podlouhlý fotomodul s hlavním a širokoúhlým snímačem. Mezi nimi se pak tísní malá makro čočka a mikrofon pro nahrávání videa. Nejsou skoro vidět.

Displej, zvuk a výkon

  • AMOLED panel s jasem 1300 nitů
  • Full HD+ rozlišení, krycí sklíčko Gorilla Glass 5
  • obnovovací frekvence 120 Hz

Na přední straně je bez přehánění velké lákadlo, na které se chytí mnoho potenciálních zájemců o Poco F3. Tahákem je velký AMOLED displej s úhlopříčkou 6,67 palce, 120Hz obnovovací frekvencí a 360Hz dotykovou odezvou. Ano, je to panel, který najdete u mnohem dražších mobilů. Rozlišení máme klasické Full HD+, tedy obvyklých 2 400 × 1 080 pixelů.

Displej dokáže svítit až na hranici 1 300 nitů, takže na přímém slunci nebudete mít problém s čitelností a zobrazením informací. Je zde také technologie HDR10+ pro lepší dynamické zobrazení videí. Podporována je i funkce Always-on, tedy zobrazení času a notifikací pokud je zamknutý/vypnutý, a také například i barevnou animaci po stranách displeje, pakliže přijde nové oznámení.

Poco F3
Poco F3 | foto: vlastní

Brutání výkon doplňují reproduktory

Srdcem Poco F3 je velmi výkonný procesor od Qualcommu a tím je Snapdragon 870 (je to přetaktovaný loňský Snapdragon 865), doplňuje jej celých 8 GB operační paměti. Po stránce výkonu si telefon poradí se vším, co vás jen napadne, ve své kategorii je to nejsilnější smarpthone. To koneckonců potvrzuje i skóre 670 tisíc bodů ve výkonnostním testu AnTuTu, což je mimochodem třeba podobný výsledek, jakého dosahují loňské vlajkové lodě za třicet a více tisíc. Je třeba něco dodávat?

Na hodně dlouhou dobu (myslíme na několik let) budete mít o výkon postaráno. Telefon se nezalekne jakékoliv aplikace a chod systému Android 11 s uživatelským prostředím MIUI 12.5 je naprosto plynulý a i ty nejnáročnější hry, jako Call Of Duty Mobile nebo Genshin Impact, jedou na maximální detaily a při šedesáti snímcích za sekundu. Dá se říct, že za cenu do deseti tisíc korun získáte plnohodnotné herní zařízení, takový malý handheld do kapsy u kalhot.

Další kapitolou jsou stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos a musím uznat, že hrají opravdu skvěle. Po zapnutí volby DA se zvuk rozezní kolem dokola a jsou dobře slyšet basy, a to i při nejvyšší hlasitosti.

Pochválit musím i optimalizovanou nadstavbu MIUI 12.5 a operační systém Android 11.


Psali jsme: Recenze Samsung Galaxy A52: nový král střední třídy


Fotoaparát a výdrž baterie

  • hlavní 48Mpx fotoaparát se světelností f/1.79 a PDAF
  • širokoúhlá kamerka s rozlišením 8 Mpx, úhlem záběru 119° a světelností f/2.2
  • 5Mpx makro kamerka se světelností f/2.4

Že to zatím vypadá dokonale, jako ve snu? Tak teď přijde nepříjemné probuzení! Jsme totiž na začátku kapitoly pojednávající o fotoaparátu.

Na zádech Poco F3 najdete trojici fotoaparátů. Hlavním je 48Mpx senzor od Sony a to konkrétně typ IMX 582 se světelností f/1.79, který najdeme například oblíbeném Xiaomi Mi9T. Primární foťák podává velmi dobré výsledky, poradí si i s protisvětlem, nevadí mu zhoršené světelné podmínky a pokud použijete modifikaci oblíbené aplikace na focení Google Camera (náš návod, jak na to, najdete zde), budete s hlavním fotoaparátem velmi spokojeni a to i ve večerních nebo nočních hodinách.

Abychom si rozuměli, ten hlavní 48Mpx senzor, který spojí čtyři pixely do jednoho a udělá výsledný 12Mpx snímek, fotí velmi obstojně a vůbec není špatný. Za těch deset tisíc, za kolik se F3 prodává, je tu ale velká konkurence v podobě Samsungu Galaxy A52 a jeho fotoaparátu s optickou stabilizací (recenze tady).

Poco F3 a Mi9 Lite
Poco F3 a Mi9 Lite | foto: vlastní

V sestavě na zadní straně Poco F3 máme dále obyčejný a průměrný 8Mpx širokoúhlý objektiv, který vyčaruje pěkné fotky tak maximálně za pěkného slunného dne. Posledním v partě je 5Mpx makro senzor, který dělá obstojné fotky pro použití na Instagram a další sociální sítě. Video telefon natáčí v maximálním možném rozlišení 4K při třiceti snímcích za sekundu a to s elektronickou stabilizací, která zabrání nechtěnému rozklepání obrazu. Čelní kamerka ukrytá v průstřelu displeje má rozlišení 20 Mpx a kvalita fotek a videa je průměrná.

Co výdrž baterie?

  • baterie má kapacitu 4 520 mAh
  • nechybí podpora 33W nabíjení

Jak si s takovým výkonem a s kvalitním (ale zároveň i nenažraným) 120Hz displejem poradí 4 520mAh baterie? Pokud budete často hrát náročné hry, dostanete se maximálně na jeden den. Jinak při běžném používání jsem nabíjel jednou za dva dny. V balení najdete rychlý 33W nabíjecí adaptér, to v praxi znamená, že za hodinku máte nabito na 100 procent.

Zhodnocení a konkurence

Poco F3
Poco F3 | foto: vlastní

Poco F3 je aktuálně můj hlavní telefon. Pořídil jsem si ho místo dosluhujícího Xiaomi Mi9 Lite a musím uznat, že je to obrovský posun kupředu. Tedy až na fotoaparát, od kterého jsem přece jen čekal o trochu víc. Situaci nicméně hodně pomohla instalace aplikace GCam, se kterou už snímky splňují má (náročná) očekávní.

Pokud hledáte výkonnou bestii „za desítku“ a neřešíte vyloženě prvotřídní kvalitu fotoaparátu, je pro vás Poco F3 v podstatě jedinou dobrou volbou. Konkurentů je samozřejmě víc než dost. O slovo se hlásí například nový Mi 11 Lite 5G, který má sice nižší výkon, ale zase o něco lepší fotoaprát. Nebo tu je Samsung Galaxy A52. Ano, má loudavý Snapdragon 720G, s nímž to je někdy o nervy, ale foťákem zase vyhrává na plné čáře. Výkon Poco F3 je ale až neskutečně návykový.

Co se líbilo:

  • stereo reproduktory
  • 120Hz AMOLED displej
  • procesor Snapdragon 870 s podporou 5G
  • matná zadní strana
  • hlavní fotoaparát (podává slušné výsledky)
  • nejnovější systém Android 11
  • výborně optimalizované prostředí MIUI
  • 33W nabíjení baterie

Co se nelíbilo:

  • chybí 3,5mm audiojack pro sluchátka
  • skromná voděodolnost (IP53)
  • chybí podpora paměťových karet
Total
0
Shares