Redmi Note 10 Pro

Recenze Redmi Note 10 Pro: dobrá partie bez 5G

V březnu nám Redmi (Xiaomi) představilo nástupce oblíbené řady Redmi Note a to už s číslovkou 10. K nám do redakce dorazila verze Pro, která se od základního modelu liší vyšším výkonem, lepším displejem a 108Mpx fotoaparátem. Jak si Note 10 Pro vede oproti konkurenci, která letos také nezahálela? To se dozvíte v naší nové recenzi na Fonetech.cz!


Psali jsme: Spolupráce Huawei a Leica skončí sérií P50. Ve hře jsou nyní Xiaomi a Honor


Redmi Note 10 Pro: specifikace

Konstrukce plast, 164 × 76,5 × 8,1 mm, 193 gramů, zvýšená odolnost IP53, Gorilla Glass 5
Displej 6,67″, AMOLED, 2 400 × 1 080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 ppio
Operační systém Android 11 + MIUI 12.5
Čipset 8jádrový, 2,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 732G
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště (UFS 2.2) + microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát čtyři (108 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 118° + 5 Mpx hloubkový + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, FM rádio, infraport, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie 5 020 mAh, rychlonabíjení 33 W
Cena a dostupnost od 7 990 Kč, duben 2021

Obsah balení, konstrukce a první dojmy

  • nabíjecí adaptér s výkonem 33 W
  • kabel USB-C/USB-A 
  • špendlík pro vyjmutí SIM karty
  • technický manuál
  • samotný Redmi Note 10 Pro
  • průhledný plastový kryt

Po otevření krabičky na vás čeká klasika. V balení se nachází samotný telefon, brožurka, kabel s koncovkami USB-C a USB-C, rychlá 33W rychlonabíječka, spona pro vysunutí šuplíčku pro SIM a silikonové pouzdro. Telefon máme na testy v lesklé černé variantě a nutno dodat, že se docela brzo zapatlá a během chvíle máte na zádech samé otisky prstů. Materiálem obepínajícím rámečky telefonu je plast, záda pak kryje tvrzené sklo Gorilla Glass 5. Záda jsou jinak příjemně zaoblená a telefon má i mírnou odolnost proti stříkající vodě (certifikace IP53).

Note 10 Pro je objemnější zařízení. Jeho rozměry jsou 164 × 76 × 8,1 a hmotnost je 193 gramů, což je v normě. Zadní straně smartphonu vévodí modul fotoaparátu v kaskádovitém stylu se čtyřmi čočkami. Je zpracovaný netradičně a díky tomu nové Redmi už zdálky bezpečně rozpoznáte. Čtečka v bočním zapínacím/vypínacím tlačítku je kapacitní a velmi rychlá a přesná. Hned nad ní je kolébka pro ovládání hlasitosti.

Tlačítka jsou v dobré výšce, neměl jsem vůbec žádný problém s jejich nahmatáním/namáčknutím. Na horní straně najdeme 3,5mm jack pro sluchátka, infraport pro ovládání domácí elektroniky a jeden ze stereo reproduktorů. Druhý repráček se pak logicky nachází na opačné, tedy spodní straně, kde je přítomen i nabíjecí konektor USB-C a mikrofon.

V další výbavě najdeme NFC pro bezkontaktní platby a Bluetooth ve verzi 5.1. Testovali jsme paměťovou verzi se 128 GB prostoru pro uživatelská data. Dobré je, že v případě potřeby využívání dvou SIM vám jeden ze slotů neblokuje paměťová karta microSD. Má totiž vlastní pozici.

Redmi Note 10 Pro
Redmi Note 10 Pro | foto: vlastní

Displej a výkon Redmi Note 10 Pro

  • Super AMOLED panel s jasem 1200 nitů
  • Full HD+ rozlišení, krycí sklíčko Gorilla Glass 5
  • obnovovací frekvence 120 Hz

Teď se dostáváme k přední straně, kde se je asi ten největší tahák Redmi Note 10 Pro. A tím je krásný displej. Má úhlopříčku 6,67 palce a rozlišení 2 400 × 1 080 pixelů. Je typu AMOLED a nadšeni jsme i z vysoké obnovovací frekvence 120 Hz a podpory HDR10. Je to obrovská změna oproti panelu v Redmi Note 9/Pro, kde najdeme jen panel IPS s průměrnými 60 Hz.

Rozdíl je opravdu znát a kdo to jednou zkusí, už nebude chtít měnit. Velice rychle jsem si na těch 120 Hz zvykl a už teď je jasné, že konkurence bude mít v tomto ohledu problém. Displej je velmi dobře čitelný i na sluníčku díky vysokému jasu až 1 200 nitů. Panel je jinak plochý a najdete v něm i malý průstřel pro čelní selfie kamerku.

K displeji nemáme námitek, je skvělý. Podporována je i funkce Always-on, tedy zobrazení času a notifikací pokud je zamknutý/vypnutý, a také například i barevnou animaci po stranách displeje, pakliže přijde nové oznámení.

Redmi Note 10 Pro
Redmi Note 10 Pro | foto: vlastní

Výkon procesoru

  • osmijádrový Snapdragon 732G vyrobený 8 nm
  • grafiku vykresluje jednotka Adreno 618

Uvnitř telefonu tepe procesor od Qualcommu, a to Snapdrgon 732G. Výkon je tedy celkem solidní, při běžném provozu jsme neměli žádný problém a společně se 120Hz displejem je zajištěn příjemný zážitek. Trochu však zamrzí absence podpory 5G. Letos to ještě nemusí tak moc znamenat, ale v následujících letech to může představovat problém.

Ve výkonnostním testu AnTuTu nasbíral telefon zhruba 355 tisíc bodů a v klidu si tak zahrajete i náročnější hry. Smartphone běží na Androidu 11 s nadstavbou MIUI 12. Plynulost a stabilita je zaručena a jediné, kde procesor bude lapat po dechu, jsou opravdu náročné hry. Například Call Of Duty nastavíte maximálně na střední detaily a další oblíbený titul, Genshin Impact, pak na nižší/střední detaily.

Když už jsme u těch her, tak herní zážitek vám zlepší stereo reproduktory, které hrají hlasitě, ale tak trochu plechově. Chybí basy a výšky se také trochu ztrácí. Nicméně se jedná o dva plnohodnotné reproduktory, takže na videa a hry se hodí a rozhodně je to jedno z dalších vylepšení oproti minulé řadě Note 9.

Redmi Note 10 Pro a MIUI 12
Redmi Note 10 Pro | foto: vlastní

Fotoaparát a výdrž baterie

  • hlavní 108Mpx fotoaparát se světelností f/1.9 a PDAF
  • širokoúhlá kamerka s rozlišením 12 Mpx, úhlem záběru 118° a světelností f/2.2
  • 5Mpx makro kamerka se světelností f/2.4
  • 2Mpx portrétní senzor (f/2.4)

Kromě displeje, který je opravdu parádní, je dalším velkým tahákem Redmi Note 10 Pro fotoaparát. Vzadu máme designově netradičně řešený modul s hlavním 108Mpx senzorem (jedná se o Samsung S5KHM2 se světelností f/1.9), okolo kterého je takový stříbrný rámeček. Tento senzor skládá devět pixelů do jednoho a ve výsledku vám vyleze 12Mpx snímek.

Za dostatečného světla jsou snímky krásně barevné a ostré, ale jakmile se zešeří nebo padne tma, tak ostrost už jde tak trochu stranou. Fotky jsou pak tmavší a ztrácí detaily. Lze si pak pomoci nočním režimem, ale celkově z hlavního fotoaparátu moc nadšený nejsem, třeba i kvůli chybějící optické stabilizaci.

Foťák nedělá nejhorší fotky, snímky mají pěkné barvy, za dne i pěknou ostrost, ale je to prostě takový průměr. Raději bych zde uvítal senzor Sony IMX582 ze základního modelu Note 10, byť má „jen“ 48 Mpx.

Jako další tu máme 8Mpx ultraširokoúhlý senzor s úhlem záběru 118 stupňů a světelností f/2.2. Je to klasický širokáč, který se dává do levnějších modelů. Fotky nemají moc velkou ostrost a po okrajích jsou už takřka rozmazané.

Co ale musím pochválit, tak to je 5Mpx makro foťák, se kterým si vyhrajete. Sice musíte zkoušet chvíli ostřit, ale výsledek za to stojí. Na Instagramu to vypadá více než dobře a se sedmikráskou jsem měl docela úspěch. Zato portrétní 2Mpx snímač je čistě marketingová záležitost. Bohužel. Selfie kamerka, která je v průstřelu displeje, pak fotí 16Mpx snímky a kvalitou nijak neurazí.

Video Redmi Note 10 Pro natáčí maximálně ve 4K rozlišení při třiceti snímcích za sekundu, ale bohužel bez elektronické stabilizace. Ta se zapíná až při rozlišení Full HD, tedy 1080p. Video podporuje i širokoúhlý snímač, a to v rozlišení 1080p při třiceti snímcích za sekundu.

Jaká je výdrž baterie?

  • baterie má pěknou kapacitu 5 020 mAh
  • podpora 33W nabíjení

Určitě se ptáte, jak je na tom výdrž baterie. Redmi Note 10 Pro v sobě ukrývá 5 020mAh akumulátor, který podporuje 33W rychlonabíjení. Největším žroutem energie je rychlý 120Hz displej a tak počítejte s tím, že nabíjet budete každý večer, pokud telefon nebudete šetřit. Když se uskromníte, dostanete se i na dva dny, ale proč by to někdo dělal? V případě, že se vám smartphone vybíjí příliš rychle, můžete snížit obnovovací frekvenci displeje na 60 Hz. Za půl hodiny nabíjení se díky 33W nabíječce dostanete zhruba na 50 procent baterie. Zhrub za 90 minut je pak baterie kompletně nabitá.

Zhodnocení a konkurence

Redmi Note 10 Pro je povedeným smartphonem střední třídy. Má kvalitní a rychlý displej se 120 hertzy a marketingově neprůstřelný 108Mpx fotoaparát. Slabinou není ani kapacita baterie (5 020 mAh) či výkonné rychlonabíjení. Pochválit musíme i optimalizovanou nadstavbu MIUI 12 a operační systém Android 11.

Za cenu 7 990 korun by měl ale telefon zvládat rychlá 5G data. Je to právě chybějící kompatibilita s nejmodernějšími mobilními sítěmi, která pozici Redmi Note 10 Pro tak trochu oslabuje. Kdyby telefon stál třeba jen o tisícovku méně, už by to takový problém nebyl.

Celkově však Redmi Note 10 Pro hodnotíme velice kladně. Konkurence má v tomto smartphonu více než zdatného konkurenta.

Redmi Note 10 Pro
Redmi Note 10 Pro | foto: vlastní

Jak je na tom konkurence?

Máme tu dva hlavní konkurenty, a to je Realme 8 Pro a Samsung Galaxy A52. Realme nenabídne skoro žádnou výhodu, má i o něco horší procesor, a hlavně postrádá obnovovací frekvenci displeje 120 Hz. Na druhou stranu podporuje rychlejší nabíjení baterie. Rozhodnou tak sympatie k dané značce.

Pak tu je Samsung A52 LTE, která je sice o tisíc korun dražší, ale zase má kvalitnější fotoaparát s optickou stabilizací. Ztrácí však procesorem (línější Snapdragon 720G) a „jen“ 90Hz AMOLED displejem.

Takže je to spíše o tom, jaké jsou vaše preference. Chcete kvalitnější fotky? Samsung Galaxy A52 bude lepší volbou. Nebo budete chtít větší výkon, lepší výdrž na baterii a 120Hz displej? Pak tu je Redmi Note 10 Pro.

Co se líbí

  • AMOLED displej s funkcí Always-on a 120 Hz
  • rychlé 33W nabíjení
  • baterie s vysokou kapacitou
  • hlavní 108Mpx fotoaparát
  • nejnovější Android 11
  • výborně optimalizované prostředí

Co se nelíbí

  • nepodporuje 5G
  • průměrný procesor
  • širokáč a portrétní snímač jsou jen do počtu
Total
0
Shares