Realme 8 Pro

Realme 8 Pro RECENZE: 108Mpx foťák a… stačí to?

Značka Realme si na český trh ve velkém brousí zuby a jedním z klíčových modelů, který jí má pomoci vybudovat si na něm velké jméno, je Realme 8 Pro. Je to ambiciózní telefon, který má ve výbavě hned několik předností, jako třeba 108Mpx hlavní fotoaparát nebo velmi rychlé nabíjení.

Realme spadá pod koncern veleznámé čínské značky Oppo. Původně se jednalo o projekt mířený primárně na hladový indický trh, ovšem jeho úspěch ho povýšil na významného mezinárodního hráče, a tak se s produkty Realme už víc než rok setkáváme i v České republice. Po úvodním oťukávání trhu s modely 6 Pro a 6 přišla loni podzim povedená série „sedmiček“, která zahrnuje mimo jiné i model Realme 7 Pro. Tento telefon není bez chyb, v recenzi jsme si ho přesto nemohl vynachválit.

Jeho přímým nástupcem je nový Realme 8 Pro, který jsem měl možnost testovat dva týdny. To je dostatečně dlouhá doba na to, abychom se s ním mohl podrobně seznámit a odhalit jeho přednosti a určit, kde má slabiny.

Realme 8 Pro: specifikace

Konstrukce plast, 160,6 × 73,9 × 8,1 mm, 177 gramů
Displej 6,4″, AMOLED, 60 Hz, 2 400 × 1 080 px, poměr stran 20:9, jemnost 411 ppi
Operační systém Android 11 + Realme UI 2.0
Čipset 8jádrový, 2.3 GHz, Snapdragon 720G
Paměť 6/8 GB RAM, 128 GB úložiště + MicroSD karty (až 512 GB)
Fotoaparát čtyři (108 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 119˚+ 2 Mpx makro + 2 Mpx černobílý), clona f/1.9 + f/2.3 + 2× f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.5
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 4 500 mAh, nabíjení 50 W
Cena a dostupnost  7 999 korun, duben

Balení, design a první dojmy

  • telefon Realme 8 Pro
  • špendlík na SIM
  • 50W adaptér pro nabíjení
  • USB-C a USB-A kabel
  • technická brožurka

Balení Realme 8 Pro žádné překvapení nepřinesklo. Ve žluté krabičce najdete telefon, silikonový kryt, který zabrání náhodnému poškození, a také nabíjecí adaptér s technologií SuperDart. V jedné z přihrádek se schovával kabel s koncovkami USB-A/USB-C pro nabíjení a synchronizaci dat. V další byla technická brožurka/základní průvodce a výrobce nezapomněl ani na špendlík pro vyndání SIM. Chyběla jen drátová sluchátka.

Realme 8 Pro
Realme 8 Pro | foto: vlastní

Povedl se Realme 8 Pro po designové stránce?

  • boční rámeček a zadní strana jsou z plastu
  • záda jsou matná, neulpívají na nich otisky prstů
  • design zadní strany má svůj půvab, není okoukaný

Realme 8 Pro už na první pohled zaujme tím, co se v poslední době množství výrobců moc nedaří: provedením krytu zad. Nedočkáte se tu okoukaného gradientu (měnavky), ani lesklého povrchu s jednou barvou. Zadní kryt je vyveden v zajímavém zrnitém provedení (jedná se o texturu přírodního minerálního krystalu s matnou povrchovou úpravou), a díky tomu na něm vůbec neulpívají otisky prstů ani mastnota. Díky zvolené povrchové úprave má nicméně mobil tendenci klouzat z ruky. Dejte si na to pozor.

Design se bude líbit zejména mladým uživatelům. Snahu  zalíbit se jim dokládá nejlépe zbytečně velký nápis „Dare to leap“ přes celou pravou část zadní strany. Chápu snahu výrobce vyjít vstříc zvolené cílovce, konzervativnější jedince to ale snadno může odradit. Méně je někdy více.

Konstrukce Realme 8 Pro je plastová (zadní strana i rámeček), ale to mi vůbec nevadilo. Naopak jsem si testování užíval. Díky zvoleným materiálům je telefon příjemně lehký. Ke skvělému pocitu při používání přispívají i rozměry 160,9 × 73,9 × 8,1 milimetru. Hmotnost je parádních 176 gramů.

Realme 8 Pro
Realme 8 Pro | foto: vlastní

U smartphonů s plastovou konstrukcí bylo dříve běžné, že při silnějším zmačknutí v ruce skřípaly. U Realme 8 Pro nic takového nehrozí. Na to, že je telefon plastový, v ruce vyloženě levně nepůsobí. Zpracování je kvalitní a v oblasti konstrukce jsem nepřišel na jediný nedostatek.

Proleťme ještě v rychlosti záhyby telefonu. Nahoře najdeme pouze mikrofon, zatímco na pravém boku je příhodně umístěna kolébka pro ovládání hlasitosti a vypínací/zapínací tlačítko. Na druhé straně je slot na dvě SIM a microSD kartu (výrobce chválím, že v tomto směru nic neodflákl).

No a dole je mřížka pro jeden mono reprák, 3,5mm jack pro sluchátka a také vycentrovaný konektor USB-C. Postranní rámečky jsou minimální, jen brada je nepatrně výraznější. O nic hrozného nejde. Vše je v normě.

Jak se nám líbí displej?

  • Super AMOLED panel s jasem 1 000 nitů
  • Full HD+ rozlišení (2 400 × 1 080 pixelů), obnovovací frekvence jen 60 Hz
  • obrazovka je kryta odolným sklem Gorilla Glass 3
  • čtečka otisků v displeji

Displej nového Realme 8 Pro je 6,4palcový s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů. Díky technologii AMOLED jsou samozřejmostí široké pozorovací úhly, parádní barevné podání a podpora funkce Always-On, tedy zobrazení času, notifikací a dalších údajů na obrazovce ve „vypnutém“ stavu. V použitém dotykovém panelu se nachází jeden malý průstřel pro přední fotoaparát, najdete ho v levém horním roku. Pod krycím sklem Gorilla Glass 3 se nachází optická čtečka otisků prstů, která je rychlá a přesná. Displej jako takový je fajn, je totiž na chlup stejný jako u Realme 7 Pro, přesto jsem trochu nespokojen. Co jsem odpustil loni, letos nemohu.

Realme 8 Pro
Realme 8 Pro | foto: vlastní

Zatímco u základního Realme 8 60Hz obnovovací frekvence překvapivá není, u verze Pro jsem čekal vyšší hodnotu, alespoň 90 Hz. Nedočkal jsem se. Je to velká škoda. Telefon působí méně svižněji než konkurence s rychlým panelem nebo například můj oblíbený Realme 7 5G.

Chápu, že u různých středních a vyšších středních tříd je obvyklé, že zákazník nemůže mít úplně všechno. V tomto konkrétním případě ale tento argument neberu. Konkurence ukazuje, že kde je vůle, tam je i cesta. Až na standardní 60Hz frekvenci k displeji jinak nemám výhrad: jas je slušný (běžný 430, maximální 1000 nitů), jemnost více než dostatečná (411 ppi) a barevné podání skvělé.

Realme 8 Pro
Realme 8 Pro | foto: vlastní

Jaký má Realme 8 Pro výkon?

  • osmijádrový Snapdragon 720G vyrobený 8nm
  • grafická karta Adreno 618
  • výkon je na občasné hraní dostačující 

Ačkoliv jde o model střední třídy, tak se rozhodně nemusíte bát, že by mu chyběl výkon. Pohání jej Snapdragon 720G společně s 8 GB operační paměti. Ve střední třídě už není překvapením ani 128GB vnitřní paměť, kterou můžete rozšířit paměťovou kartou microSD.

Ve výkonnostním testu AnTuTu nový Realme 8 Pro dosáhl skóre 329 558 bodů. Telefon se nezalekne méně náročných her a multimédií. Ovšem na nějaké gamerské orgie raději hned zapomeňte. Třeba takový titul Genshin Impact ani nestahujte, pokud nechcete přijít o nervy.

Snapdragon 720G je poslušný pracant, který neodmlouvá. Takto byl společností Qualcomm vytvořen. Na můj vkus mu však až příliš často dochází dech. Občas i ve chvíli, kdy to nečekáte. Výsledkem pak bývá, že se náročnější aplikace spouští s patrnou prodlevou.

Něvěřím, že je na vině nevyladěný software. Stejnou zkušenost se Snapdragonem 720G jsem měl i v případě Galaxy A72 (recenze tady), který ho také využívá. Výrobci by už konečně měli uznat, že tomuto čipu zvoní hrana a svou pozornost zaměřit na modernější a výkonnější Snapdragon 732G.

Realme UI 2.0 a operační systém Android 11

Po softwarové stránce je 8 Pro prvním smartphonem Realme, který nabízí uživatelské prostředí Realme UI 2.0. Kromě funkcí, s nimiž přichází nový Android 11, jsem si ale nevšiml nějakých zásadních vizuálních změn a speciálních vychytávek. Upravovalo se s citem, se smyslem pro detail. To můžete vidět např. u panelu oznámení. K lepšímu se změnil i design systémových ikon, jsou hezčí než ty staré.

Realme s příchodem Realme UI 2.0 uživatelům nenutí moc zbytečných funkcí navíc. A když už, tak usnadní používání telefonu. Třeba poklepáním uspat/probudit mobil je strašně návykové. V zásadě nové Realme 2.0 představuje poměrně střízlivou odchylku od základní podoby Androidu. A to se mi líbí! Pro úplnost ještě dodám, že nalevo od hlavní plochy nechybí populární čtečka Google Discover (Zprávy Google).

Realme 8 Pro
Realme 8 Pro | foto: vlastní

Výdrž baterie a superrychlá nabíječka

  • baterie s kapacitou 4 500 mAh
  • podpora 50W kabelového nabíjení
  • adaptér je součástí balení

Jestliže jsem byl kritický k výkonu, který mě vážně neuspokojil, tak po stránce výdrže se Realme 8 Pro nemá za co stydět. Jeho 4 500mAh akumulátor udrží telefon v provozu i při vysoké zátěži bez problémů jeden den. Pakliže mobil budete šetřit, nabíjet budete obden. V balení Realme 8 Pro najdete 50W nabíjecí adaptér. Není nutné ho tedy zvlášť dokupovat a vynakládat peníze navíc. Po 20 minutách jste už na 50 procentech a 42 minut stačí na to, aby se telefon plně nabil. Realme 8 Pro se dá nazvat opravdovým „držákem“ a buďte si jistí, že energie mu jen tak nedojde. A pokud ano, situaci zachrání rychlé dobíjení.

108Mpx foťák jako hlavní zbraň

  • 108Mpx hlavní snímač od Samsungu se světelností f/1.8 (1,52″ senzor)
  • 8Mpx širokoúhlý snímač se světelností f/2.25
  • 2Mpx makro snímač (f/2.4)
  • 2Mpx hloubková kamerka (f/2.4)

Oproti předchůdci Realme 7 Pro jsme se dočkali výraznějších vylepšení v oblasti fotoaparátu. Sestava čítá hlavní senzor ISOCELL HM2 velikosti 1/1,52″, který spojuje devět pixelů do jednoho, čímž vznikne detailnější 12megapixelová fotografie. Snímač má nativní podporu 3× zoomu, který však není skutečným optickým zoomem. Chybí také optická stabilizace.

Dále tu máme 8Mpx širokoúhlý senzor s úhlem záběru 119 stupňů (f/2.25) a nakonec dva 2Mpx fotoaparáty pro focení makrosnímků a portrétů (oba f/2.4). V průstřelu displeje najdeme 16Mpx snímač; jedná se o senzor Sony IMX471 s pěti optickými členy a světelností f/2.45.

Realme 8 Pro
Realme 8 Pro | foto: vlastní

S příchodem Realme UI 2.0 a došlo k vylepšení fotografických režimů. Výrobce se soustředil na různé foto a video hrátky. Vylepšen byl noční režim, díky němuž jsou noční snímky mnohem ostřejší. K dispozici je tilt-shift videa, časosběrné fotky hvězdné oblohy (8 Pro po dobu 4 minut a 11 sekund vyfotí několik fotografií) a výsledek je opravdu velmi dobrý. Z dražších telefonů si nové Realme vypůjčilo funkci Dual View, kdy je obraz nahráván z přední i zadní kamery současně. Je to asi zajímavé pro tvůrce a hračičky, kteří rádi zkoušejí něco nového,  já osobně jsem tomu ale na chuť nepřišel.

Fotografie pořízené hlavním fotoaparátem hodnotím jako nadprůměrné. Za dostatku světla jsou snímky detailní, ostré a nemají žádný (nebo jen minimální) šum. Když světla ubývá, vyplatí se fotit v nočním režimu, který pracuje dobře a kvalitu výrazně vylepšuje (posun oproti loňskému Realme 7 Pro je fakt znát).

Realme 8 Pro
Realme 8 Pro | foto: vlastní

Zatímco na hlavní foťák musím pět chválu, o poznání hůř na tom je širokoúhlý 12Mpx fotoaparát. U něj platí, že potřebuje co nejvíce světla. Za ideálních podmínek se z něj dá vymáčknout fotka, nad kterou budete zírat. Když je oblačno, nebo se nedejbože začne stmívat, rychle ztrácí detaily a přibývá šum. Ve střední třídě je to ale normální.

Vyhrát se dá s portrétním a makro snímačem. Pro moje účely byly fotky z těchto fotoaparátů naprosto dostačující. Telefon má vlastně i teleobjektiv, i když nikoliv optický. Hlavní 108Mpx senzor dokáže skládat tři menší snímky tak, že to v praxi nahradí trojnásobný optický zoom. Kvalita není vůbec špatná, ale pro jistotu dodám, že optice se softwarová kouzla nikdy nevyrovnají.

Fotoaplikace nabízí i focení v plném 108Mpx režimu. Po pořízení však dochází zhruba ke dvousekundové prodlevě, než se snímek objeví v Galerii. Kdo potřebuje fotit nějaké rychlé momentky, měl by zvolit automatiku. S aktivní umělou inteligencí to foťák někdy přehání a výsledkem jsou nerealisticky saturované barvy. Mladým lidem s Realme 8 Pro to ale vadit nebude. Mě to trochu překáželo. Když jsem ovšem AI režim vypnul, věci zase začaly vypadat skoro jako ve skutečnosti.

Pokud jde o videa, Realme 8 Pro zvládá až 4K video. Ale jen hlavním snímačem, což je docela škoda. Širokáč má smůlu a musí si vystačit s Full HD a jen ve 30 snímcích. Ve dvojnásobné frekvenci (1080p) video umí natáčet jen hlavní foťák. Zpomalený režim je omezen na 960 snímků za sekundu a kvalita je na poměry střední třídy dobrá, stejně jako selfie fotky a video.

Galerie

Cena a akce

Realme 8 pro vstupuje do prodeje v barvách Infinite Blue a Infinite Black. Telefon je k dostání za 7 999 Kč, během akce trvající od dnešní premiéry do 20. dubna jej ale mohou zákazníci mohou získat o pětistovku levněji.

Zhodnocení a závěr

Realme 8 Pro
Realme 8 Pro | foto: vlastní

Testování Realme 8 Pro jsem si užíval od začátku do konce. Telefon má skvělý AMOLED displej, kterému chybí opravdu jen ona rychlejší obnovovací frekvence, a nadprůměrný 108Mpx hlavní fotoaparát. Ten má potenciál, který nebyl ještě zdaleka plně využit. Foťák je v rámci dané třídy výjimečná záležitost.

Hodně se mi líbila nízká hmotnost a rozměry. Telefon se pohodlně drží v ruce. Není to přerostlá plácačka, velký je tak akorát. Samostatnou kapitolou je skvělé 50W nabíjení 4 500mAh baterie, které předčí i mnohé modely z prémiového segmentu – takový Samsung Galaxy S21 Ultra za desítky tisíc si o něčem takovém může nechat jen zdát. Stačí pár minut a Realme 8 Pro můžete používat dalších několik hodin.

Drobným rýpnutím může být fakt, že použitý procesor je línější než bych si přál. Za osm tisíc korun by také telefon mohl umět 5G.

Co se líbí

  • skvělý displej typu AMOLED
  • optimalizovaný systém s nadstavbou bez balastu
  • 4 500mAh baterie a rychlé 50W nabíjení
  • dlouhá výdrž baterie
  • plastová konstrukce, není to magnet na otisky
  • kvalitní fotky hlavním snímačem
  • nový Android 11 a nadstavba Realme UI 2.0
  • silikonový kryt v balení

Co se nelíbí

  • displej má pouze frekvenci 60 Hz
  • slabší procesor Snapdragon 720G, absence podpory sítí 5G
  • plastová konstrukce (někomu to může vadit)
Total
0
Shares