Google Chrome

Prohlížeči Chrome nedůvěřují ani zaměstnanci Googlu. V USA začíná soudní bitva roku, týká se sledování uživatelů

  • Má Google čisté svědomí? Firma jde k soudu
  • Podle kritiků Chrome nefunguje, jak má

Pokud nechcete, aby si Google Chrome pamatoval vaši aktivitu, můžete web procházet v anonymním režimu. Problém je v tom, že není takový, jak Google tvrdí. Firma proto čelí hromadné žalobě, ve které jde o miliardy dolarů. Že možná nemá svědomí čisté dokládá kritika vlastních zaměstnanců.


Nepřehlédněte: V prohlížeči Chrome se nachází skrytá hra! A je tak moc návyková, že ji určitě budete chtít vyzkoušet


Proti Googlu jdou vlastní lidé

V kauze, ve které jde o prestiž a obrovské peníze, se překvapivě pere také špinavé prádlo. Podle agentury Bloomberg, která se dostala k soudnímu spisu, napsala už před lety šéfka marketingu Lorraine Twohillová e-mail generálnímu řediteli společnosti Google Sundaru Pichaiovi, v němž ho žádala, aby se postaral o to, aby anonymní režim v Chromu byl skutečně anonymní. Tím to však neskončilo, dále údajně uvedla, že je problém, že firma v podmínkách musí používat mlhavé, nejednoznačné výrazy a termíny, což podle ní může ovlivnit důvěru uživatelů v samotnou společnost.

Anonymní režim vás neochrání

Další z výňatků prozrazuje, že jeden zaměstnanec společnosti Google již v roce 2018 kritizoval název režimu a používání ikony špióna (postava v klobouku s brýlemi). Stejný člověk soud navíc upozornil na studii, ze které vyplývá, že 56,3 % uživatelů Chrome si myslí, že používání anonymního režimu jejich informace a historii prohlížení internetu zachovává v naprostém utajení.

Aby nedošlo k pochybnostem, anonymní prohlížení v Google Chrome pouze skrývá historii vyhledávání před ostatními uživateli na stejném PC nebo smartphonu. Nebrání společnosti Google ani jejím reklamním partnerům, aby sledovali historii vašeho vyhledávání a vydělávali na vás peníze. Kritici tvrdí, že Google anonymní režim prezentuje jako mnohem bezpečnější, než ve skutečnosti je. Tito kritici jsou autory hromadné žaloby, ve které uvádí, že informace Googlu jsou nepravdivé, klamavé a zavádějící.

Google Chrome má nové logo
Zdroj: Firmbee.com / Unsplash

Prohlížeč Chrome je děravý jako řešeto

Zástupce Googlu na rodící se kauzu reagoval následujícím prohlášením: „Kontrola ochrany osobních údajů je v našich službách zabudována již dlouho. A podporujeme naše týmy, aby neustále diskutovaly nebo zvažovaly nápady, jak je vylepšit. Režim inkognito (anonymní) umožňuje uživatelům soukromé prohlížení a my jsme jasně uvedli, jak funguje a co dělá, na rozdíl od žalobců v tomto případě, kteří naše podmínky záměrně překroutili.“

Americká firma v ostře sledovaném sporu dále tvrdí, že uživatelé dávají svůj souhlas s podmínkami používání prohlížeče pokaždé, když ho otevřou/spustí, a to navzdory tomu, že jim anonymní režim neposkytuje totální ochranu před sledováním. Agentura Bloomberg má k dispozici i dokumenty, z nichž vyplývá, že s názorem Twohillové souhlasí i další zaměstnanci společnosti Google.

Není bez zajímavosti, že Chrome je nejméně bezpečných prohlížečem novodobé historie. Od svého oficiálního vydání v roce 2008 ho již sužovalo těžko uvěřitelných 3 159 zranitelností. Firefox, Safari a Opera jsou sice starší než Chrome, ale paradoxně bezpečnější. V řeči čísel tyto prohlížeče historicky vykázaly 2 361, 1 139 a 344 chyb. Microsoft Edge, vydaný v roce 2015, zatím zaznamenal 806 zranitelností.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: GizChina

Total
0
Shares