Asteroid

Potenciálně nebezpečný asteroid se blíží k Zemi, varuje NASA. Je větší než 100patrový mrakodrap

  • Kolem modré planety proletí asteroid, hlásí NASA
  • Hrozí lidstvu snad nějaké nebezpečí?

Kolem Země proletí příští týden nebezpečný asteroid. Podle odborníků je velký přibližně jako Empire State Building, tedy slavná výšková budova v New Yorku. Před vesmírným balvanem varoval Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).


Nepřehlédněte: Co vytváří záblesk jasnější než bilion Sluncí? Astrofyzici konečně rozlouskli záhadu starou 135 let


Potenciální nebezpečný asteroid

Asteroid 1994 XD, který byl objeven skupinou Spacewatch na observatoři Kitt Peak v Arizoně v roce 1994, se 12. června těsně před 21. hodinou středoevropského času přiblíží k Zemi na vzdálenost „pouhých“ 1,8 milionu kilometrů, což je asi osminásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.

Vesmírný šutr má průměr 370 až 830 metrů a pohybuje se vesmírem rychlostí 77 301 kilometrů za hodinu. Podle simulační webové stránky Asteroid Launcher by za předpokladu, že bude mít průměr 460 metrů a dopadl by pod úhlem 45 stupňů, zanechal při dopadu na New York v zemi kráter široký 2,1 kilometru, což by vedlo ke smrti milionů lidí.

Ohnivá koule letící z nebes o průměru 11 kilometrů by zabila více než 6 milionů lidí a 5,6 milionu lidí by zemřelo v důsledku rázové vlny o síle 264 decibelů. Došlo by také k zemětřesení o intenzitě 6,2 stupně Richterovy škály. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) před objektem varoval a bedlivě jej sleduje, řadí ho totiž do kategorie potenciálně nebezpečných asteroidů.

1994 XD naposledy prolétl kolem našeho domova 27. listopadu 2012 a po příštím týdnu se k Zemi opět přiblíží až v roce 2041.

Valentýnský balvan

NASA sleduje tisíce blízkozemních těles, protože i nepatrná a nečekaná změna dráhy asteroidu by ho mohla poslat na smrtící srážku se Zemí. Astronomové tyto dráhy neustále přepočítávají a nedávno došli k závěru, že minimálně v příštích 100 letech Zemi žádná srážka s asteroidem nehrozí.

V březnu nicméně objevili asteroid velikosti olympijského bazénu s názvem 2023 DW, u kterého se původně zdálo, že šance na srážku se Zemí na Valentýna v roce 2046 je 1 ku 625, což představuje mnohem vyšší míru rizika, než je průměr.

Experti z Evropské kosmické agentury však od té doby obdrželi další data a přepočítali riziko srážky na 1 ku 1 584, což znamená, že asteroid Zemi téměř jistě mine.

Asteroid
Zdroj: urikyo33 / Pixabay

Planetární obrana NASA

I když je srážka s velkým asteroidem dnes velmi nepravděpodobná, vědci už několik let vyvíjejí metody, které mají Zemi před potenciálně nebezpečnými kameny ochránit.

Nedávno NASA zveřejnila studii, která potvrdila, že mise DART (Double Asteroid Redirection Test) úspěšně změnila trajektorii planetky Dimorphos poté, co do ní narazil speciální vesmírný modul.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: techspot

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Mně se líbí, jak se tadyty články pravidelně objevují a jak přesně kopírují i nadpis a obsah: nadpis: k Zemi se blíží asteroid velký jako mrakodrap / Socha svobody, všichni můžeme umřít! Obsah: proletí ve vzdálenosti 6 – 8x větší, než je vzdálenost Měsíce, je tedy potenciálně nebezpečný, ale tentokrát se vlastně nic nechystá. Ale zhruba za deset let už to bude fakt blízko! 😃😃😃

  2. Američtí vědci zjistili, že křestní jméno má obrovský vliv na možnost otěhotnět. Například Alena má mnohem větší šanci otěhotnět, než Karel.

  3. Co se má stát,nech se stane! Jenom aby nikdo netrpěl, to je hlavní!!!

Comments are closed.