Černá díra

Co vytváří záblesk jasnější než bilion Sluncí? Astrofyzici konečně rozlouskli záhadu starou 135 let

  • Astrofyzici od roku 1888 pozorují dokonalý záblesk
  • Teprve až nyní ale zjistili, co ho způsobuje

Podivný záblesk ve vesmíru, který je jasnější než bilion Sluncí, je ve skutečnosti záře dvou černých děr, které krouží jedna kolem druhé. Vyplývá to z nejnovějšího vědeckého pozorování, které vyřešilo záhadu starou 135 let.


Nepřehlédněte: Navštěvují nás cestovatelé v čase? Lidé si myslí, že žena na dva tisíce let staré soše drží notebook


Vědci objevili dokonalý záblesk

Vesmír je plný záhad a jednu z těch nezapeklitějších hádanek se vědcům podařilo vyřešit teorie nedávno. Zjistili, že galaxie OJ 287, která se nachází 5 miliard světelných let od Země v souhvězdí Raka, je ukotvena dvěma černými dírami, jednou supermasivní a druhou menší.

Ačkoli tyto dvě černé díry vypadají na snímcích z teleskopu jako jeden bod, vysílají různé druhy elektromagnetických signálů, což astronomům usnadnilo jejich odhalení. OJ 287 byla objevena již v roce 1888 a vědci měli po desetiletí podezření, že by se mohlo jednat o binární systém, jehož jádrem jsou dvě černé díry. Stoprocentně jistí si však nebyli.

Galaxie OJ 287 vykazuje vzor emisí, které se mění ve dvou oddělených cyklech, z nichž jeden trvá 12 let a druhý 55 let, což naznačuje, že dochází ke dvěma odděleným typům pohybu – jeden je obíhání černé díry kolem druhé, druhý je pomalá změna orientace této dráhy.

„Léta pozorování odhalila záblesky, které vznikají, když se jedna černá díra noří do akrečního disku druhé černé díry – rozsáhlých prstenců vířící hmoty kolem supermasivních černých děr – a zahřívají prach a plyn v disku a vytvářejí záblesky energie v celém elektromagnetickém spektru,“ píše server Live Science.

Tyto záblesky jsou jasnější než bilion hvězd a trvají přibližně dva týdny. Nyní však vědci pozorovali dva dramatičtější a mnohem kratší záblesky, které potvrdily existenci dvou černých děr. Během pozorování v letech 2021 až 2022 vědci pod vedením astronoma Staszka Zoly z Jagellonské univerzity v polském Krakově pozorovali záblesk, který vydal 100krát více energie než celá galaxie, ale trval pouhý jeden den. Teleskop NASA Fermi zaznamenal také druhé, podobně krátké vzplanutí gama záření.

NASA, černá díra
Zdroj: NASA

Tanec dvou černých děr

Vědci spočítali, že menší černá díra v OJ 287 je asi 150 milionkrát hmotnější než naše Slunce. K prvnímu záblesku došlo proto, že se k ní dostal nový plyn, který mohla pozřít, což vedlo k vytvoření výtrysku (jetu). Následně prošla akrečním diskem supermasivní černé díry, jejíž hmotnost je 18 miliardkrát větší než hmotnost Slunce, jet interagoval s diskem a vytvořil gama záblesk, který detekoval teleskop Fermi, uvádí vědci.

„OJ 287 byla na fotografiích zachycena již v roce 1888 a od roku 1970 byla intenzivně sledována,“ uvedl hlavní autor studie Mauri Valtonen z Tata Institute of Fundamental Research v indické Bombaji. „Ukazuje se, že jsme měli prostě smůlu. Nikdo nepozoroval OJ 287 přesně ve chvíli, kdy záblesk trval pouhý jeden den,“ dodal s vysvětlením, proč trvalo tolik let, než byla existence dvou černých děr definitivně potvrzena.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Vzhledem ke vzdálenosti a rychlosti světla mě napadá otázka. Před kolika miliony let se to stalo?

Comments are closed.