Asteroid, DART, NASA

NASA zveřejnila první snímky z mise DART. Ukazují, jak se asteroid Dimorphos po nárazu změní v oblak prachu

  • Skvělé zprávy! Lidstvo se vyhne osudu dinosaurů
  • NASA zasáhla sondou asteroid 

První test obrany Země skončil obrovským úspěchem. NASA zasáhla sondou asteroid 11 milionů kilometrů od Země a když vědci viděli, jak DART v obrovské rychlosti vráží do Dimorphosu, skákali radostí do vzduchu. Náraz znamenal, že první a nejdůležitější krok cvičné mise se povedl na jedničku.


Nepřehlédněte: Zaplať nebo trp! YouTube před video nasadí klidně i 10 nepřeskočitelných reklam


NASA zasáhla sondou asteroid

V noci na úterý do malého měsíce Dimorphos narazila sonda DART (Double Asteroid Redirection Test) americké vesmírné agentury. Vrazila do něj s cílem vychýlit dráhu tělesa a ověřit tím kapacity lidstva pro případ, kdy by byla nutná obrana planety před nebezpečným asteroidem.

Dimorphos ani planetka Didymos pro Zemi žádné nebezpečí nepředstavují, NASA však považovala za důležité provést tento experiment dříve, než se objeví skutečná hrozba.

Vědci doufají, že nárazem zatlačí Dimorphos na menší oběžnou dráhu a zkrátí tak o 10 minut dobu potřebnou k obletění Didymosu, která v současnosti činí 11 hodin a 55 minut.

DART nás zachrání před vyhynutím

„Začínáme novou éru, éru, ve které máme potenciální schopnost chránit se před něčím takovým, jako je nebezpečný dopad asteroidu,“ řekla Lori Glazeová z NASA. Test planetární obrany se odehrál asi 11 milionů kilometrů od Země, sonda narazila do měsíce Dimorphosu, jenž má průměr 160 metrů, rychlostí 23 500 kilometru za hodinu.

Po videu, které ukazuje záběry z kamery samotné sondy DART i bezprostřední reakce týmu odborníků v řídicím středisku, NASA zveřejnila fotografie ze satelitu Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids (LICIAcube), který je vybavený optickými kamerami LEIA a LUKE.

Trénink na Armageddon vyšel na jedničku

Na snímcích je velkým jasným objektem asteroid Didymos, zatímco jemné pavoučí čáry jsou oblaky prachu vycházející z Dimorphosu v důsledku nárazu. Snímky snad pomohou vědcům pochopit, jak velká část měsíčku byla nárazem zničena.

Na misi DART v následujících letech naváže projekt Hera. Speciální sonda bude operovat v blízkosti asteroidu Dimorphos, zkoumat gravitační pole a provádět magnetická měření pro zpřesnění představy o jeho vnitřní struktuře.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IE, SA

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.