planeta, NASA

Podle vědců za Neptunem existuje svět podobný Zemi. Je tak daleko, že k němu nedohlédneme

  • Sluneční soustava zřejmě ukrývá planetu podobnou Zemi
  • Podle vědců je za Neptunem, v Kuiperově pásu 

Existuje tam někde venku planeta podobná Zemi? Dva astrofyzici publikovali v časopise The Astronomical Journal článek, který tvrdí, že v Kuiperově pásu, prstenci ledových objektů ve vnější sluneční soustavě, který začíná hned za oběžnou dráhou Neptunu, se jedna taková může skrývat.


Nepřehlédněte: K Zemi míří zabiják planet. NASA sleduje kilometrový asteroid, mohl by způsobit Armageddon


Vědci možná našli novou planetu

Kuiperův pás je plný asteroidů, komet, vesmírných kamenů a kusů ledu a rozkládá se od přibližně 30 do přibližně 50 AU (astronomických jednotek), píše server Interesting Engineering.

Výzkum Patryka Lykawky z Kindai University a Takašiho Ita z Japonské národní astronomické observatoře naznačuje, že některé z objektů v Kuiperově pásu ovlivňuje planeta ukrývající se mezi nimi ve vzdálenosti asi 500 AU od Slunce, v „rozptýleném disku“ Kuiperova pásu.

Pokud jsou jejich výpočty správné, tato planeta pravděpodobně leží blíže k Zemi než teoretická planeta Devět, která – jak se experti dlouhou dobu domnívají – možná existuje ve vnějších částech naší sluneční soustavy.

planeta, Země
Zdroj: Freepik / Freepik

Nachází se v Kuiperově pásu

Při studiu transneptunských objektů (TNO) si vědci všimli toho, že dráhy některých z nich ovlivňuje gravitační přitažlivost skrytého tělesa. Aby zjistili, o co přesně jde, provedli náročné počítačové simulace, z nichž vyplynulo, že nesrovnalosti způsobuje planeta ležící v Kuiperově pásu o hmotnosti až trojnásobku Země.

Lykawka říká, že nejprve analyzovali dráhy transneptunských objektů (TNO), které se nacházejí za hranicí 50 astronomických jednotek, v nejvzdálenější části Kuiperova pásu. Tato analýza ukázala, že existují minimálně tři skupiny TNO, které vykazují „záhadné a těžko vysvětlitelné vlastnosti“.

„Velké množství TNO mělo dráhu mimo gravitační vliv Neptunu. Statisticky významná populace TNO vykazovala sklon oběžné dráhy vyšší než 45 stupňů a některé TNO měly ‚extrémně zvláštní dráhy‘. Byly tak vzdálené, že se zdálo, že nejsou téměř spojeny se sluneční soustavou, nebo vykazovaly velmi vysoké sklony oběžných drah přesahující 60 stupňů,“ tvrdí studie.

Vědci se také zabývali řadou dřívějších prací vzdáleného Kuiperova pásu a zjistili, že v nich nebylo počítáno s existencí hypotetických planet ve vnější sluneční soustavě. Pro svou současnou studii proto Lykawka a Ito začali simulací systému, který zahrnoval pouze planety, které již známe.

Výsledky ukázaly, že vlastnosti vzdáleného Kuiperova pásu nelze v takovém scénáři vysvětlit. Vše do sebe ale začalo zapadat ve chvílí, kdy do modelu přidali novou planetu – planetu podobnou Zemi ležící ve vnější sluneční soustavě na dráze přesahující 200 AU.

Vyloučit anebo potvrdit existenci nové planety může podle expertů jen podrobnější znalost orbitální struktury v Kuiperově pásu. K dnešnímu dni pro její existenci existují zatím jen nepřímé důkazy.

Zdroj náhledové fotografie: 4144132 / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering, iopscience

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Podobný článek jsem četl už asi před 20 lety. Tehdy se, ale ve článku uvažovalo, že nejde o planetu ale o hnědého trpaslíka, což je nezažehnutá hvězda, jež se zformovala při utváření sluneční soustavy. Dle tehdejších matematických výpočtů padla volba nikoliv na planetu, ale na hnědého trpaslíka vzhledem k enormní gravitační síle onoho tělesa.

  2. mě fascinuje, jak tady určujeme stáří vesmíru, složení vesmíru, tvar vesmíru, ale nevidíme ani to, co je za Neptunem.

    1. Pokud vědci vyslovují pouze zbožné přání tak je to teorie o ničem.

    2. Přesně…. JWST vidí dál a lépe než Hubble , ale v naší slunešní soustavě je “slepý” ? 🙂

  3. Ta hypotetická planeta by ale Zemi moc podobná nebyla, protože je příliš vzdálená od zdroje tepla a světla.

  4. kecy a žvásty, fondy, subvence a granty pro další zbytečné “výzkumy”

Comments are closed.