Asteroid

K Zemi míří zabiják planet. NASA sleduje kilometrový asteroid, mohl by způsobit Armageddon

  • Asteroid o velikosti tisíce kapybar se blíží k Zemi
  • Za několik hodin proletí kolem Země

Asteroid 349507 (2008 QY) měří v průměru asi 1,2 kilometru, tedy asi jako 1000 kapybar. Je dostatečně velký na to, aby případný střet (k němuž naštěstí nedojde) mohl způsobit celosvětovou katastrofu, píše server The Jerusalem Post.


Nepřehlédněte: Rusové se vrátí do doby sovětských digiher. Největší výrobce procesorů Baikal zbankrotoval


Gigantický asteroid 349507 (2008 QY)

Podle Centra pro studium blízkozemních objektů (CNEOS) při Laboratoři tryskového pohonu NASA (JPL) brzy kolem Země proletí obrovský asteroid.

Planetka se sice pohybuje příliš daleko na to, aby pro Zemi představovala nějaké riziko, případný střet s ní by se však pro lidstvo nedopadl dobře. Vědci totiž spočítali, že 349507 (2008 QY) má průměr 1,2 kilometru. Pokud jde o asteroidy, které se míhají kolem Země, je to šílená velikost, která daleko přesahuje velikost většiny blízkých průletů.

Abychom si velikost asteroidu přiblížili z pozemské perspektivy, vezměme si největší žijící druh hlodavce – kapybaru. Podle vědců z Michiganské univerzity může průměrná kapybara dorůst až do velikosti 1,2 metru. Vezmeme-li to v úvahu, je asteroid 349507 (2008 QY) velký přibližně jako tisíc kapybar.

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Hrozí Zemi nějaké nebezpečí?

Podle výzkumu izraelského Davidsonova vědeckého institutu by asteroid o průměru 140 metrů uvolnil v případě srážky se Zemí množství energie nejméně tisíckrát větší než první atomová bomba..

Něco většího – přes 300 metrů širokého, jako asteroid Apophis – by mohlo zničit celý kontinent. Asteroid o šířce přes jeden kilometr, jako například 349507 (2008 QY), by pak vyvolal celosvětové kataklyzma. Zemi naštěstí žádné takové nebezpečí nehrozí, NASA již dříve uvedla, že v příštím století je srážka asteroidu se Zemí nepravděpodobná.

Vědci sledují tisíce vesmírných těles, protože i nepatrná a nečekaná změna kurzu by je mohla poslat na smrtící srážku se Zemí. Astronomové proto jejich dráhy neustále přepočítávají. Některé asteroidy jsou navíc klasifikovány jako „potenciálně nebezpečné“.

Potenciálně nebezpečné označení jednoduše znamená, že v průběhu mnoha staletí a tisíciletí se dráha může změnit a planetka by mohla narazit do Země a způsobit katastrofu.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj:  The Jerusalem Post

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.