FRB, signál

Otec s dcerou dekódovali záhadný „mimozemský signál“, který k nám doputoval z Marsu

  • Vědci z NASA a ESA v rámci experimentu vyslali „falešný mimozemský signál“ pomocí orbitální sondy ExoMars.
  • Tento signál se podařilo dešifrovat dvojici nadšenců, kteří objevili vzory připomínající molekuly aminokyselin.
  • Experiment podpořil mezioborovou spolupráci a ukázal, jak složité by bylo pochopit skutečnou mimozemskou zprávu.

V květnu loňského roku uskutečnila NASA a Evropská kosmická agentura (ESA) unikátní experiment, jehož cílem bylo simulovat, jak by lidstvo reagovalo na zachycení mimozemského signálu. Pomocí orbiteru ExoMars vyslaly „falešný mimozemský signál“, který měli dešifrovat vědci a veřejnost. A nyní, po více jak roce, došlo k prolomení této šifry.


Nepřehlédněte: NASA oznámila nový objev. Směrem k Zemi hledí z vesmíru dvě obrovské zářící oči


Zpráva z Marsu

Signál byl záhadný, obsahoval komplexní obrazce, které připomínaly struktury molekul. Úkolu dešifrování se ujala řada odborníků i nadšenců z celého světa, přičemž finální odpověď našli až Ken a Keli Chaffinovi, otec s dcerou, kteří identifikovali v signálu obrazce symbolizující aminokyseliny – základní stavební kameny života.

Tento objev ukázal, že signál může symbolizovat možnost existence života, byť jde pouze o simulaci. Podle odborníků měl experiment zvýšit povědomí o tom, jak složité by bylo pochopit signály od mimozemských civilizací.

Rozluštěný signál „mimozemské“ civilizace
Zdroj:  ESA

Signál rozluštěn

Vědci se domnívají, že v reálné situaci by mohlo trvat roky, než by lidstvo smysl mimozemského signálu správně interpretovalo. Test rovněž odhalil důležitost mezioborové spolupráce, protože při dešifrování zprávy hrály roli nejen vědecké, ale i kulturní aspekty. Kromě NASA (a její organizace SETI) a ESA se totiž na tvorbě signálu podílela i umělkyně Daniela de Paulis.

Celý projekt vyvolal živou diskuzi mezi vědci i laiky, kteří se zapojili do pokusu o dekódování. NASA i ESA plánují další podobné experimenty, které mají posílit naše schopnosti v komunikaci s mimozemskými civilizacemi, pokud by někdy nastal kontakt.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Independent

Total
0
Shares