FRB, signál

Vědci zachytili záhadný signál z kosmu. Zpochybňuje dosavadní teorie o vesmíru, přiznávají

  • Vědci z americké NASA s kolegy řeší záhadu
  • Vzdálený objekt odporuje fyzice, tvrdí

Neutronové hvězdy jsou pozůstatky hmotných hvězd, které svoji existenci ukončily jako supernovy. Když obří hvězda „umírá“ a její jádro se smrští, vznikne hustý objekt, který v mnoha případech rychle rotuje a vysílá pulzy rádiových vln – mnohdy i stokrát za sekundu. Nyní však vědci informují o objevu neutronové hvězdy, která zpochybňuje některé ze základních modelů kosmologie – rotuje příliš pomalu, nebo vůbec.


Nepřehlédněte: První české létající auto mění sny v realitu. Podívejte se, jak se vznáší v oblacích


Vědci zkoumají podezřelý signál

Neutronové hvězdy jsou mrtvá jádra hvězd podobných našemu Slunci. Gravitace na jejich povrchu je nepředstavitelná – stobilionkrát silnější než na Zemi. „Maršmeloun odhozený na povrchu neutronové hvězdy by její povrch zasáhl s energií tisíce vodíkových pum,“ vysvětlují vědci z NASA.

Výjimečná neutronová hvězda, na kterou upozorňují experti z Astronomického ústavu Univerzity v Sydney, je pojmenována J1935+2148. Má periodu 53,8 minuty a tři různé emisní stavy: Jasný pulz rádiových vln trvající 10 až 50 sekund, slabý pulz, který je 26krát slabší a trvá 370 milisekund, a pak období klidu.

„Je neobvyklé objevit neutronovou hvězdu, která vysílá tyto rádiové signály. Skutečnost, že se opakují v tak pomalém tempu, je mimořádná,“ uvedla hlavní autorka studie Manisha Calebová.

Vědci oba rádiové pulzy pozorovali osm měsíců a zjistili, že mezi nimi dochází k období klidu. Domnívají se, že jde o důkaz toho, že ať už je příčinou pulzů cokoli, mění se to v čase. Neutronová hvězda byla objevena pomocí teleskopu ASKAP v západní Austrálii, což je předchůdce modernější soustavy Square Kilometer Array. 

„Zajímavé je, že tento objekt vykazuje tři odlišné emisní stavy, z nichž každý má vlastnosti zcela odlišné od ostatních. Kdyby signály nevycházely ze stejného místa, nevěřili bychom, že se jedná o stejný objekt,“ vysvětluje Calebová.

Signál
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Vymyká se tabulkám

O neutronových hvězdách a rádiových vlnách je třeba něco důležitého vědět: Astronomové si nejsou přesně jisti, jak vlastně rádiové pulzy vznikají. Existují teorie, které mohou vysvětlit část chování nebo konkrétní případy, ale objekt, jako J1935+2148, se vymyká všemu, s čím se výzkumníci dosud setkali.

Možná se však ani nejedná o neutronovou hvězdu. Experti připouštějí, že může jít o bílého trpaslíka s výjimečným magnetickým polem. Je však třeba poznamenat, že bílý trpaslík s tak silným magnetickým polem, které je nutné k vytvoření rádiových pulzů, jaké vědci pozorovali, nebyl nikdy nalezen, ale je možné, že skutečně existuje. Nebo se může jednat o binární systém s další neutronovou hvězdou či bílým trpaslíkem.

Proto vědci přiznávají, že je třeba dalších pozorování, ať už přinesou jakékoli výsledky. „Mohlo by nás to dokonce přimět k přehodnocení našich desítky let starých poznatků o neutronových hvězdách nebo bílých trpaslících; jak vyzařují rádiové pulzy a jaká je jejich populace v Mléčné dráze,“ uzavřela Manisha Calebová.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: IFLScience, Nature Astronomy.

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Já to říkám stále Svět je pro nás, lidské mravence, nepoznatelný a dlouho ještě bude To se dříve zničíme sami.

Comments are closed.