FRB, signál

Lidstvo loni obdrželo zakódovanou zprávu z Marsu. Dodnes nebyla rozluštěna

  • K Zemi dorazila zpráva z dalekého vesmíru
  • Lidé se ji stále snaží rozluštit

Kdyby nás někdy kontaktovali mimozemšťané, je pravděpodobné, že bychom zpočátku neměli tušení, co říkají. Mohli by nám poslat zprávu se sdělením, že přichází v míru, nebo úplně něco jiného, ale vůbec bychom jim nerozuměli a zřejmě ani oni nám.


Nepřehlédnete: Vědci našli planetu, která by neměla existovat. Tak málo toho o vesmíru ještě víme, říkají


Z Marsu na Zemi dorazila zpráva

Aby se vědci na tuto mimořádnou situaci připravili, přichází s projektem A Sign in Space, který vede zkušená odbornice Daniela de Paulis z institutu SETI v Mountain View v Kalifornii. „Přijetí zprávy od mimozemské civilizace by pro celé lidstvo bylo hluboce transformujícím zážitkem,“ říká.

V rámci A Sign in Space vyslala evropská sonda Trace Gas Orbiter Mars směrem k Zemi zašifrovanou zprávu, kterou přijaly tři velké radioteleskopy na Zemi. Konkrétně vzkaz zachytily observatoře Green Bank v západní Virgínii, Allen Telescope Array v severní Kalifornii a italská Medicina Radio Astronomical Station.

„Projekt A Sign in Space nabízí bezprecedentní příležitost nacvičit a připravit se na tento scénář prostřednictvím globální spolupráce, která podporuje otevřené hledání smyslu napříč všemi kulturami a obory,“ dodává Daniela de Paulis.

Mars
Zdroj: Aynur Zakirov / Pixabay

Trénink na skutečný kontakt

Vědci obsluhující výše zmíněné observatoře signál několik měsíců zpracovávali, aby ho nyní mohli zpřístupnit svým kolegům z vědecké komunity i široké veřejnosti.

Co přesně zpráva říká, není jasné, a to proto, že vědci z institutu SETI chtějí, aby se o rozluštění vzkazu, který najdete zde, pokusil každý, kdo je příznivcem kosmologie, ať už na amatérské nebo odborné úrovni.

„Komunikace s E.T. bude vyžadovat široký rozsah znalostí,“ uvedl vědec Wael Farah z projektu ATA. „Tento experiment je pro svět velkou příležitostí zjistit, jak bude (nejen) komunita SETI spolupracovat na příjmu, zpracování, analýze a pochopení významu potenciální zprávy od mimozemšťanů.“

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: The Space, SETI

Total
0
Shares