Planeta Devět

Vědci našli planetu, která by neměla existovat. Tak málo toho o vesmíru ještě víme, říkají

  • Vědci našli nesmírně vzácnou planetu
  • Podle současných teorií by neměla existovat

Vědci objevili u vzdálené trpasličí hvězdy obří planetu. Na tom by nebylo nic neobvyklého, jenže planeta by ale podle teorie o jejich formování neměla vůbec existovat. O výjimečném objevu informoval server Futurism.


Nepřehlédněte: Čínský levitující rychlovlak letěl rychlostí přes 620 km/h. Pro Česko zatím stále vzdálený sen


Vědci objevili výjimečnou planetu

Obrovská planeta nese označení LHS 3154b a objevili ji astronomové z Pensylvánské státní univerzity. Monstrum podle nich odporuje teorii o formování planet, podle níž planety takové velikosti nemohou vznikat kolem tak malých hvězd. Trpasličí hvězdy mohou utvářet skalnaté planetky, neshromáždí ale dostatek materiálu na zformování planety velikosti Jupitera.

Jak vysvětluje studie, tento objev je výjimečný, protože poměr hmotnosti planety a trpasličí hvězdy, nazvané LHS 3154, je 100krát větší než je poměr Země a Slunce, což vědci nepovažovali za možné, dokud to nespatřili na vlastní oči.

„Neočekávali jsme, že by disk prachu a plynu tvořící planetu kolem hvězdy LHS 3154 byl dostatečně velký na to, aby ji skutečně vytvořil,“ řekl profesor astronomie a astrofyziky Suvrath Mahadevan. „Ale je tam, takže nyní musíme přehodnotit naše chápání toho, jak planety vznikají.“ „Naše současné teorie vzniku planet mají problém s tím, co jsme viděli,“ doplnila vědkyně Holy Megan Delamerová.

WASP-39, NASA
Zdroj: NASA, ESA, CSA

Vědci nad její velikostí kroutí hlavou

Obrovská planeta LHS 3154b byla objevena pomocí astronomického spektrografu HPF (Habitable Zone Planet Finder) na McDonaldově observatoři Texaské univerzity, který je v provozu od roku 2018. Přístroj je zkonstruován tak, aby odhalil exoplanety obíhající kolem ultrachladných hvězd, které by mohly hostit vodu a tedy i život.

Existence LHS 3154b vyvolává nesčetné množství zajímavých otázek a nutí vědce přehodnotit dosavadní paradigmata vzniku planet.

Suvrath Mahadevan, hlavní autor studie, výsledky shrnul následovně: „Tento objev skutečně zdůrazňuje, jak málo toho o vesmíru víme. Existenci tak velké planety obíhající kolem hvězdy s tak nízkou hmotností jsme rozhodně neočekávali.“

Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay, zdroj: Futurism

Total
0
Shares