FRB, signál

Vědci zachytili zakódovaný signál z Marsu. Kdo ho poslal a co to znamená pro lidstvo?

  • K Zemi dorazila zpráva z dalekého vesmíru
  • Vědci ji přijali a snaží se ji rozluštit

Na konci května vyslala evropská sonda Trace Gas Orbiter Mars směrem k Zemi zašifrovanou zprávu. O šestnáct minut později ji přijaly tři velké radioteleskopy na Zemi a vědci začali signál zkoumat. Upozornil na to server The Space.


Nepřehlédněte: Betelgeuze se na pokraji smrti chová velmi zvláštně. Hvězda se obrovsky nafoukla a vědce polil studený pot


Z Marsu na Zemi dorazila zpráva

Za posláním zprávy stojí lidé z projektu A Sign in Space, který vede zkušená odbornice Daniela de Paulis z institutu SETI v Mountain View v Kalifornii. „Přijetí zprávy od mimozemské civilizace by pro celé lidstvo bylo hluboce transformujícím zážitkem,“ říká.

„Projekt A Sign in Space nabízí bezprecedentní příležitost nacvičit a připravit se na tento scénář prostřednictvím globální spolupráce, která podporuje otevřené hledání smyslu napříč všemi kulturami a obory,“ dodává.

Signálu sondy Trace Gas Orbiter, která od roku 2016 obíhá kolem planety Mars, naslouchaly tři pozemské teleskopy. Konkrétně signál přijaly observatoře Green Bank v západní Virgínii, Allen Telescope Array v severní Kalifornii a italská Medicina Radio Astronomical Station.

Experti obsluhující tato zařízení teď musí signál zpracovat, aby ho mohli zpřístupnit svým kolegům z vědecké komunity i široké veřejnosti. Tým stojící za projektem chce, aby signál studovali lidé z různých oborů a pokusili se ho v co nejkratším čase dekódovat.

Teleskop, vědci, signál, vesmír
Zdroj: Gontran Isnard / Unsplash

Trénink na skutečný kontakt

„Komunikace s E.T. bude vyžadovat široký rozsah znalostí,“ uvedl vědec Wael Farah z projektu ATA. „Tento experiment je pro svět velkou příležitostí zjistit, jak bude (nejen) komunita SETI spolupracovat na příjmu, zpracování, analýze a pochopení významu potenciální zprávy od mimozemšťanů.“

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: The Space, SETI

Total
0
Shares