Telefon, iPhone

Obraz z roku 1860 způsobil obrovský rozruch. Drží dívka v ruce skutečně iPhone?

  • Další údajný důkaz o cestování časem?
  • Na 163 let starém obrazu je prý iPhone

Pořádný rozruch na sociálních sítích způsobil obraz z 60. let devatenáctého století. Na první pohled na něm není nic neobvyklého. Když se na něj ale blíže podíváte, všimnete si ženy v šatech, která jde po pěšině a v ruce něco drží. Podle mnohých jde o tajemnou cestovatelku v čase, kterou čirou náhodou namaloval rakouský umělec Ferdinand Georg Waldmüller.


Nepřehlédněte: Pátrači našli ztracenou americkou ponorku USS Albacore. Postrach japonských lodí záhadně zmizel před 79 lety


Důkaz o cestování časem?

iPhone byl představen teprve nedávno. Konkrétně v roce 2007 na ikonické akci v rámci konference Macworld, kde ho světu ukázal Steve Jobs. Podle jedné bizarní teorie se však na veřejnosti objevil už v roce 1860, a to díky cestování v čase. Právě z tohoto roku totiž pochází obraz s názvem Očekávání od rakouského malíře F. G. Waldmüllera.

Pozoruhodnou malbu vystavuje mnichovské muzeum Neue Pinakothek. Nedávno si však jeden z návštěvníků všiml něčeho zvláštního – žena se během procházky přírodou kouká do iPhonu! A senzace byla okamžitě na světě.

Pohled dívky na obraze patří jen a pouze předmětu, který drží v ruce a nikoli nápadníkovi, který čeká, aby ji mohl obdarovat květinou. Vypadá to, jako kdyby od něj nemohla odtrhnout oči.

Očekávaná, Waldmüller
Zdroj: Wikimedia Commons / volné dílo

Drží v ruce zpěvník nebo iPhone

I když popis situace zní až neuvěřitelně, vše má racionální vysvětlení. Podle odborníků žena ve skutečnosti drží v ruce modlitební knihu, nikoli jablečný smartphone.

Jeden z návštěvníků muzea uvedl: „Nejvíce mě zaráží, jak technologie změnily interpretaci obrazu a svým způsobem využily celý jeho kontext. Velkou změnou je, že v roce 1850 nebo 1860 by každému bylo jasné, že dívka se soustředí na zpěvník nebo modlitební knížku, zatímco dnes při pohledu na obraz všechny napadne, že je pohlcená sociálními médii.“

Nejedná se o první případ, kdy se na dobovém videu, obrazu nebo fotografii objevil někdo s „mobilem“. Před dvanácti lety byl zveřejněn krátký film Charlieho Chaplina z roku 1928, který údajně zachycuje ženu s „telefonem“, který drží u ucha.

Zdroj náhledové fotografie: Jenny Ueberberg / Unsplash, zdroj: The Sun, Indiatimes

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jaký telefon . Lidi podívejte se na obraz pořádně žádný telefon ale kniha

Comments are closed.