Ponorka, torpédo

Pátrači našli ztracenou americkou ponorku USS Albacore. Postrach japonských lodí záhadně zmizel před 79 lety

  • USS Albacore sloužila během druhé světové války
  • Ponorka si připsala řadu působivých úspěchů

Týmu vědců a pátračů se podařil historický objev. Po téměř 80 letech nalezli dlouho ztracenou americkou ponorku USS Albacore. Ta se u břehů Japonska potopila 7. listopadu 1944 s celou posádkou a místo jejího pobytu bylo až doposud zahaleno tajemstvím.


Nepřehlédněte: Unikátní záběry Titanicu, které svět nikdy neviděl. Takto vědci v roce 1986 sestupovali k vraku v ponorce Alvin


USS Albacore byla katem japonských lodí

Slavná americká ponorka byla postavena společností Electric Boat Company se sídlem v Grotonu ve státě Connecticut a do služby uvedena 1. června 1942. 

Během druhé světové války, kdy sloužila v Pacifiku, jí bylo připsáno potopení 13 japonských lodí (včetně dvou torpédoborců, lehkého křižníku Tenryū a letadlové lodi Taihō) a poškození dalších pěti. Rovněž jí náleží prvenství v potopení největší tonáže válečných lodí ze všech amerických ponorek.

7. listopadu 1944 však byla u severního Hokkaidó ztracena. Odborníci si myslí, že za potopení ponorky může podmořská mina. Osudnou se jí tedy nestala technická chyba, nepřátelské torpédo ani lidské selhání. Za svou službu USS Albacore (SS-218) získala Prezidentské vyznamenání a devět bojových hvězd. 

Vrak je místem, kde bují život

Cenný vrak objevil Dr. Tamaki Ura z Tokijské univerzity společně se svým týmem. Vědci k vypátrání Albacore a ke sběru důležitých informací použili dálkově řízený podvodní dron. Neměli to ale jednoduché.

Dokumentaci vraku a pořízení detailních fotografií stěžovaly bouřlivé proudy, mořská vegetace i omezená viditelnost. Přesto se vědcům nakonec podařilo pořídit vcelku kvalitní videozáznam.

Experti nepátrali úplně naslepo. Do hlubin se vydali na základě informací amerického úřadů, který tušil, kde by vrak ponorky mohl odpočívat. Místem potopení si však stoprocentně jistý nebyl nikdo. 

Zdroj náhledové fotografie: Ron Stern / Wikimedia Commons (volné dílo), zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares