Titanic, Titanik

Unikátní záběry Titanicu, které svět nikdy neviděl. Takto vědci v roce 1986 sestupovali k vraku v ponorce Alvin

  • Takhle jste Titanic ještě nikdy neviděli
  • Vědci zveřejnili nové dechberoucí záběry

Ukazuje se, že Titanic nepřestává lidi fascinovat ani po 111 letech. Oceánografický ústav ve Woods Hole právě zveřejnil vzácné a v některých případech dosud nikdy nevydané záběry z potápění k vraku v roce 1986.


Nepřehlédněte: USA přepsaly historii, když nechaly umělou inteligenci pilotovat stíhačku. Testovací F-16 vydržela ve vzduchu 17 hodin


Více než 80 minut záběrů na kanálu WHOI na YouTube zachycuje některé pozoruhodné reakce potápěčů pod vedením oceánografa Roberta Ballarda, když poprvé spatřili obří zaoceánský parník po jeho nárazu do ledovce a potopení v mrazivém severním Atlantiku v dubnu 1912.

Prokletí jménem Titanic

Tým z massachusettského Woods Hole Oceanographic Institution ve spolupráci s francouzskou organizací IFREMER objevil 1. září 1985 pomocí vlečené podvodní kamery místo posledního odpočinku lodi v hloubce 3 780 metrů.

O devět měsíců později se na místo vrátil tým WHOI ve slavné tříčlenné výzkumné ponorce Alvin s dálkově ovládaným průzkumným robotem Jason Jr. a pořídil nezapomenutelné záběry vnitřku lodi.

Nikdy neviděné záběry slavného vraku

Zveřejnění videa souvisí s uvedením remasterované verze oscarového filmu Titanic. „Více než sto let po ztrátě Titanicu lidské příběhy, které tato velká loď ztělesňuje, stále rezonují,“ uvedl v prohlášení režisér James Cameron.

„Stejně jako mnozí jiní jsem byl uchvácen, když se ponorka Alvin vydala k vraku. Zveřejněním těchto záběrů pomáhá WHOI vyprávět důležitou část příběhu, který zahrnuje celé generace a zná ho celý svět.“

Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions , zdroj: ABCNews

Total
0
Shares