F-22 Raptor

USA přepsaly historii, když nechaly umělou inteligenci pilotovat stíhačku. Testovací F-16 vydržela ve vzduchu 17 hodin

  • USA si chtějí udržet totální technologickou převahu
  • Dokládá to oznámení, že AI vůbec poprvé pilotovala stíhací letoun

Pamatujete na film Transformers a tým deceptikonů se Starscreamem, který se uměl měnit v supermoderní stíhačku F-22? Něco podobného právě testují v USA!


Nepřehlédněte: Část Slunce se odtrhla a vířila na vrcholu obří ohnivé koule. Vědci nikdy nic podobného neviděli


Umělá inteligence pilotovala stíhačku

Společnost Lockheed Martin oznámila, že americké letectvo během série testů úspěšně provedlo let stíhačky, kterou řídila umělá inteligence. Jednalo se vůbec o první případ zapojení AI u taktického letounu.

Podle tiskové zprávy Lockheed Martin byl pro test použit letoun X-62A VISTA, což je modernizovaná F-16D Block 30 Peace Marble Il s avionikou Block 40. Zkoušky se uskutečnily na Edwardsově letecké základně v Kalifornii.

„VISTA je experimentální letoun postavený na architektuře otevřených systémů a vybaven softwarem, který mu umožňuje napodobovat výkonové charakteristiky jiných letadel,“ uvádí zpráva. Dr. M. Christopher Cotting, ředitel výzkumu a pilot amerického letectva, řekl, že nový systém rychle dospěje k autonomii pro nasazení v platformách bez posádky.

„VISTA nám umožní paralelizovat vývoj a testování špičkových technik umělé inteligence s novými konstrukcemi strojů bez lidské posádky. Tento přístup v kombinaci s testováním nových systémů armádní techniky v průběhu jejich výroby umožní rychle rozvinout autonomii pro platformy bez lidské posádky a umožní dodat našim letadlům takticky relevantní schopnosti“

USA jsou technologicky napřed

Spojené státy jsou dobře známy vývojem bezpilotních letounů, ale většinou jde o drony, které na dálku řídí operátor, vzpomeňme třeba taktický bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Zapojení umělé inteligence do řízení stíhačky posouvá věci na zcela novou úroveň – na úroveň Terminátora nebo Transformers.

Zpráva přichází týden poté, co společnosti Microsoft a Google oznámily vlastní pokrok v oblasti umělé inteligence. Microsoft představil nové verze vyhledávače Bing a prohlížeče Edge s integrovanou technologií OpenAI, zatímco Google ukázal chatbota Bard, konkurenta ChatGPT.

Zdroj náhledové fotografie: Timothy Holmes / Unsplash, zdroj: Lockheed Martin

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.