Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Část Slunce se odtrhla a vířila na vrcholu obří ohnivé koule. Vědci nikdy nic podobného neviděli

  • Na Slunci se stala věc, kterou vědci nedokážou vysvětlit
  • Z hvězdy se odtrhla její část a vytvořila gigantický vír

Pozorování ze sondy SDO (Solar Dynamics Observatory) americké agentury NASA ukázalo, že se kus naší mateřské hvězdy fakticky odtrhl a vytvořil nad jejím severním pólem neuvěřitelnou podívanou.


Nepřehlédněte: Údajný cestovatel v čase prošel testem na detektoru lži. Přicházím z roku 6491, tvrdí


Část Slunce se odlomila

Na Slunci se stala věc, kterou nikdo nedokáže vysvětlit. Na pozoruhodných záběrech sdílených na sociálních sítích je vidět materiál, který se odděluje z povrchu Slunce a víří na samém vrcholu obří ohnivé koule.

Vědci jsou neobvyklým jevem fascinováni a tvrdí, že potřebují další analýzy, aby zjistili, co se vlastně stalo. Nikdy jsme nic podobného neviděli, říkají.

Navzdory důležitosti Slunce pro lidstvo a všeobecně život na Zemi o něm stále mnoho nevíme. Víme jen, že zhruba každých 11 let prochází cykly aktivity a v současné době jeho aktivita prudce roste. To znamená, že chrlí stále více erupcí, včetně erupcí třídy X, které jsou největší, jakých je naše životadárná hvězda schopna.

Vědci nikdy nic podobného neviděli

V důsledku toho není výskyt vlákna, známého také jako sluneční protuberance, kolem severního pólu Slunce nijak zvlášť pozoruhodný. To skutečnost, že se pak „odtrhlo“, je velmi neobvyklá, píše server Metro.

Vědkyně Tamita Skov na Twitter napsala: „Odtržený sluneční materiál oběhl rychlostí 96 kilometrů za sekundu během osmi hodin kolem pólu podél 60. stupně severní šířky.“

Celá událost je zaznamenána na záběrech pořízených Observatoří solární dynamiky americké vesmírné agentury NASA, která krouží na oběžné dráze Země a dokumentuje vnější atmosféru Slunce, nazývanou koróna, a také erupční plazma.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Metro

Total
0
Shares