Černá díra

Objev NASA: Nejvzdálenější vesmírná zásobárna vody 140bilionkrát převyšuje zásoby vody na Zemi

  • NASA našla největší a nejvzdálenější zásobárnu vody ve vesmíru
  • Objev dokazuje, že přítomnost vodní páry není v kosmu ničím výjimečným

Výzkumníci Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevili obrovskou vodní plochu v blízkosti černé díry vzdálené 12 miliard světelných let od Země. Tento fascinující vesmírný rezervoár obsahuje 140bilionkrát více vody, než kolik se jí nachází ve všech pozemských oceánech.


Nepřehlédněte: Novou funkci z Androidu 15 potřebuje každý telefon. Vypne obrazovku a prodlouží výdrž


Největší zásobárna vody ve vesmíru

Lidstvo od nepaměti pátrá po jiném inteligentním životě ve vesmíru, obvykle s nevalným výsledkem. Ale nová studie vědců z NASA rozhodně stojí za pozornost, i když se v ní žádné zmínky o malých zelených mimozemšťanech neobjevují.

Dva týmy spolupracujících astronomů americké vesmírné agentury objevily mimořádně velkou zásobárnu vody, vlastně největší, jaká kdy byla nalezena, napájející černou díru. Podle experta Matta Bradforda vodní pára vyživuje kvasar, typ černé díry obklopené extrémně svítivým a aktivním oblakem plynu a prachu.

Tento konkrétní kvasar APM 08279+5255 se nachází ve vzdálenosti 12 miliard světelných let, což není zrovna za rohem. „Prostředí kolem tohoto kvasaru je velmi unikátní v tom, že produkuje obrovskou masu vody,“ uvedl Bradford v prohlášení. „Je to další důkaz toho, že voda je rozšířena v celém vesmíru, a to od jeho rané fáze existence.”

Voda
Zdroj: ronymichaud / Pixabay

Přelomový objev učinil Bradford se svými kolegy při studiu černé díry, která je 20miliardkrát hmotnější než Slunce a produkuje velké množství energie rovnající se výkonu tisíce bilionů Sluncí. Vodní pára doposud nebyla nikdy detekována v tak velké vzdálenosti. Voda je přítomna také Mléčné dráze. Její celkové množství je zde asi 4 000krát menší než v případě nalezené zásobárny. Většina vody v naší galaxii existuje v podobě ledu.

Lidstvo se chystá kolonizovat Měsíc a Mars

To, co vědci našli, je nesmírně důležité. Velmi brzy nás totiž čeká ohromný skok do neznáma. Lidská rasa se pokusí kolonizovat jinou planetu než Zemi. V nadcházejících letech by na Měsíci mělo vzniknout hned několik kolonií. Později, až lidstvo vyvine nové technologie a nabere dostatečné zkušenosti, se pokusíme ovládnout Mars.

S myšlenkou o osídlení rudé planety si pohrávají nejen vědci, odborníci, teoretičtí fyzikové, ale i další elity už několik dekád. Zaprvé proto, že jde o možný průlom v tzv. meziplanetárním dopravním systému. Zadruhé je jedním z hlavních důvodů i to, že nám tady na Zemi už nějaký ten pátek „prší za krk“. A zatřetí? Samozřejmě prestiž, sláva a peníze.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Kdyby se více šetřilo vodou nemuselo by se divat tak daleko.

Comments are closed.