Revoluce

Nekonečná bitva o data: Komu vlastně patří?

  • Koncept webu 2.0 je založen na tom, že si uživatele sami tvoří obsah na webech a sociálních sítích.
  • Majitelé sociálních platforem se ale často chovají, že tento obsah je jejich majetkem a mohou s ním nakládat jak chtějí.
  • Nejde pouze o problém soukromí, protože uživatelská data a data o uživatelském chování jsou velmi cenná i v anonymizované podobě.

Největším konfliktem, který se dnes řeší, je souboj o podobu Redditu. Reddit je sociální platforma, která umožňuje uživatelům sdílet, diskutovat a hlasovat o obsahu. Je známá jako „front page of the internet“ (domovská stránka internetu), protože zde můžete najít širokou škálu témat a komunit, které kolem nich vznikají. Jde o klasický příklad projektu webu 2.0, který vznikl na představě, že když se vytvoří rámcový projekt, kam mohou lidé sami přispívat, tak ho uživatelé časem sami zaplní. Asi nejúspěšnějším příkladem podobného kolaborativního projektu je internetová encyklopedie Wikipedia, která se systémem moderování Redditu podobá, ten je ale obecnější a zabývá se širším okruhem aktivit.

Současný konflikt nastal v okamžiku, když CEO Redditu Steve Huffman ohlásil změny v přístupu k API služby, které dovoluje cizím službám vyhledávat a používat obsah na Redditu. Základem argumentace bylo to, že cizí služby a zvláště sběr dat pro učení umělých inteligencí využívá stále více a více informací z Redditu, používá je bez kompenzace a bez svolení, a zatěžuje tak infrastrukturu. Používání API mělo být nadále zpoplatněno, což vypadá logicky: Vzhledem k rostoucí zátěži se přístup k informacím rozhodl omezit i Twitter Elona Muska.


Nepřehlédněte: YouTube se totálně utrhl ze řetězu. Začal lidem blokovat přehrávání videa a navrch jim ještě vynadal


Vzpoura začíná

Problém u Redditu je v tom, že kolem něj existuje velké množství dobrovolnických projektů, které využívají API Redditu a zahrnují například aplikace Apollo, Reddit is Fun, Relay, Narwhal, BaconReader a Sync. Zpoplatnění přístupu by bylo pro tyto projekty likvidační, tvůrci projektu Apollo oznámili, že by nově museli platit 20 milionů dolarů ročně, což naprosto nezvládnou, takže jejich projekt skončí.

Problém s aplikacemi kolem Redditu je v tom, že jsou uživateli Redditu a jeho moderátory (redditory) velmi oblíbené, nahrazují a vylepšují základní funkce Redditu a vlastně pomáhají funkci celého ekosystému sociální platformy. Podle dostupných informací se vedení Redditu ani nepokusilo s jejich tvůrci vyjednávat a Huffman prohlásil, že změnu prostě realizuje stůj co stůj.

Na protest proti tomuto kroku se velké množství komunit rozhodlo jít do stávky, která vypadala tak, že se celé subreddity změnily na soukromé a nebyly dostupné pro většinu uživatelů („vypnuly se“ –„going dark“). Zpočátku šlo o dvoudenní časově limitovaný protest, což ale Huffmanem nijak nehnulo, o čemž svědčila jeho vnitřní zpráva, že jde pouze o dočasný protest, který nebude mít na finance a budoucnost platformy žádný vliv a že se plánované změny rozhodně uskuteční. Na základě tohoto příkrého odmítnutí mnohé komunity svůj protest začaly prodlužovat.

naštvaný uživatel, android, iOS
Zdroj: wayhomestudio / Freepik

Rozdrcení Velké Redditové revoluce?

Na vrcholu první vlny protestu bylo znepřístupněno na 8000 subredditů. Mnoho populárních komunit bylo nedostupných, výsledky vyhledávání na Googlu se najednou zhoršily a Reddit měl výpadky kvůli množství soukromých subreddits. Protest byl zmíněn i v tradičních médiích – v CNN, BBC a nebo ve The New York Times. Zdálo se, že protesty fungují a že vedení Redditu uhne, ale to byl velký omyl.

Když po dvou dnech zhruba 5000 subredditů i nadále pokračovalo v protestu, začalo vedení Redditu vyvíjet nátlak na jejich moderátory, ať buď subreddity zpřístupní a nebo ať předají kontrolu někomu, kdo je ochoten „spolupracovat“. Nátlak na dobrovolníky, kteří moderují subreddity zdarma, je do značné míry ještě drastičtějším krokem než zablokování přístupu k API zdarma, protože se obrací přímo proti komunitě uživatelů.

Řada subredditů se pod nátlakem otevřela, ale mnoho z nich to udělala například s tím, že si svůj stav změnila na NSFW (Not Safe for Work), což znemožnilo Redditu umisťovat do těchto subredditů reklamní obsah. Reddit na to reagoval tak, že vyřadil moderátory, kteří tuto změnu provedli.

Podle zkušených uživatelů platformy to nebylo překvapivé, podle nich se Reddit ke svým uživatelům nechoval nikdy zvlášť ohleduplně. Dva týdny po začátku protestů, když už začalo být jasné, že mohou mít dopad na příjmy platformy, dal Reddit moderátorům ultimátům: Buď subreddity znovu zveřejní – a nebo vzdorující moderátory odstraní. Reddit si nakonec prosadil svou, snad jen s výjimkou nástrojů pro hendikepované, jako například aplikací pro zrakově postižené uživatele RedditForBlind a Luna For Reddit.

Moje data! Ne, naše data!

Razantní přístup ale rozzlobil velké množství uživatelů platformy, zvláště těch, kteří pro ni dobrovolničí a považují ji tak trochu za svoji. Necelých 2000 subredditů bylo ještě nedávno neaktivních, řada lidí zrušila svoje účty a začíná se diskutovat o přechodu k alternativám, jako je Lemmy, Kbin a nebo Tildes.

Komunitní projekty webu 2.0 stojí na důvěře mezi provozovateli platformy a uživateli, kteří ji plní – a způsob, kterým Reddit rozdrtil protesty, se jim může v dlouhodobém horizontu vyplatit. Fakt, že Huffmana zajímají spíš výnosy a kontrola nad platformou než vztahy s vývojáři a uživateli, může být začátkem vleklých problémů, protože si každý rozmyslí, zda chce participovat na takovém projektu.

A pak je samozřejmě otázkou, komu vlastně patří data na Redditu. Většina velkých internetových projektů si vymezuje práva používat vše, co na nich uživatelé zveřejní. Primárně jde o ochranu proti situacím, kdy například uživatel něco publikuje, provozovatel platformy použije tento obsah například jako ilustraci ve svých materiálech, a uživatel si pak vzpomene, že to je vlastně jeho autorské dílo a chce za něj zaplatit. Primárně jde o nástroj, aby se platforma nestala vydíratelnou kvůli obsahu, který se na ni publikuje a aby měla kontrolu nad publikací, například mohla mazat příspěvky porušující zákony.

Druhá věc je, že tento přístup zvýhodňuje platformu, protože ona sama o sobě je jenom technickým nosičem, který by bez velkého množství obsahu, kterým ji uživatelé plní, neměla skoro žádnou hodnotu. To, že platformu uživatelé plní zdarma ale neznamená, že je jejich práce bezcenná a nebo že se nedá zobchodovat. A na to Reddit podle všeho zcela zapomněl.

Cloud
Zdroj: wynpnt / Pixabay

Nejde jenom o soukromí

Většina evropských regulací, jako je GDPR (General Data Protection Regulation), se zabývá ochranou soukromí a tím, aby si bez svolení jednotlivce firmy nevytvářely jeho profil například za účelem cílené reklamy. I v situaci, kdy se data sbírají anonymizovaně (nelze určit, který konkrétní člověk je jejich zdrojem) a dokonce dochází k jejich agregaci, jde o cennou komoditu.

Zatímco klasické obchody získávají informace o svých zákaznících jenom těžce, online služby je sledují, profilují a jsou schopny dodávat cílenou reklamu a nebo cenná data pro marketingový výzkum a plánování výroby. To dovoluje velkým poskytovatelům reklamy, jako je Google, zacilovat svoje reklamy přesně a adresně. Fakt, že Google zároveň profiluje svoje uživatele a zároveň obchoduje s reklamou, vedl Evropskou komisi k tomu, aby mu naznačila, že porušuje hospodářskou soutěž a proto má svůj business s reklamami rozdělit.

Anonymizovaná data jsou velmi cenná i pro učení umělé inteligence. V současnosti se rozjíždí několik sporů umělců a vydavatelů s tvůrci AI, protože technologie, jako GPT-4 od OpenAI, od nich získaly beze svolení informace a používají je k vytváření variací na jejich díla. Mnoho služeb se snaží blokováním aplikačních rozhraní zabránit tomu, aby učící programy vytěžovaly jejich databáze a snaží se znemožnit přístup webových aplikací (robotů) ke svým informacím.

Nutno podotknout, že nejde pouze o vytěžování knihoven, že se už podařilo úspěšně demonstrovat učení jednoho modelu umělé inteligence od jiné už vytrénované umělé inteligence, takže posuzovat, zda nově naučená inteligence použila ke svému učení autorsky chráněná díla a nebo ne, bude pro soudy zatraceně zapeklitá otázka. Je možné, že v těchto případech nebude možné použít stávající právní normy navržené hlavně pro lidi a pro umělou inteligenci vzniknou zcela nové.

mozek, AI
Zdroj: geralt / Pixabay

Peníze zpět lidu?

Fakt, že data jsou cenná, většina tradičních obchodníků oceňuje tím, že za registraci nabízí slevu a nebo dárek zdarma, případně za loajalitu odměňuje nějakým slevovým programem. Weboví giganti, kteří mohou získávat velké množství dat, aniž by za to komukoliv platili, naopak na uživatelích vydělávají. Základní odměnou pro uživatele je to, že když přežije ostřelování záplavou cílených reklam, dostane obsah zdarma – ale to je v případě sociálních platforem vlastně dílo někoho jiného, kdo ho produkuje také zdarma a není nijak odměněn. Přímý způsob odměňování je možný formou darů a nebo patronáže, ze kterého ale také část získává zprostředkovatel. Dá se tak říci, že někdo produkuje obsah zdarma, jiný ho konzumuje zdarma – a majitelé platformy na všech vydělávají.

V současné době existují mechanismy sdílení výnosů mezi vlastníky platformy a tvůrci, ale faktem je, že tvůrci mají poměrně malou možnost kontroly nad tím, jak se s jejich obsahem nakládá. Donedávna populární výkřiky typu „pokud se vám to nelíbí, udělejte si vlastní platformu“ vzaly za své ve chvíli, kdy si Elon Musk koupil Twitter – a najednou mnoho propagátorů tohoto přístupu otočilo o sto osmdesát stupňů, protože se ukazuje, že i oni sami chtějí férový vztah s majitelem platformy a i oni se do jisté míry cítí být jejími spoluvlastníky, protože ji budují a podílejí se na jejím rozvoji.

Řešením těchto problémů je podle některých web 3.0, tedy konkrétně jeho část, která ho provazuje s blockchainem a má tedy zajistit jasnou dohledatelnost a určitelnost vlastnictví informací. Web 3.0 má zatím poměrně slabou podporu, je založený na představě „věrohodnosti“ (trusted platforms) a současné „distribuovanosti“ (tedy nezávislosti na centrálně spravovaných projektech). Jestli zrovna tenhle koncept řeší problémy s vlastnictvím informací je nejisté, rozhodně to dost komplikuje technologie a není zatím jasné, jestli se v navrhované podobě prosadí.

Zatím se zdá, že jsme spíš na začátku bitev o data mezi jejich tvůrci a vlastníky platforem – a jak to bude vypadat, nám ukáže Reddit. Čas nám ukáže, zda na něm Huffman stále vládne tvrdou rukou – a zda potlačení Velké Redditové revoluce naopak nebyla chyba, která ho po čase dožene stejně, jako potlačení revoluce v roce 1905 o pár let později dohnalo ruského cara.

Další články autora:

Zdroj náhledové fotografie: CDD20 / Pixabay, zdroj: vlastní, Fortune, europa.eu

Total
0
Shares