Muž, telefon

Nejnebezpečnější virus na světě znovu ovládl telefony v Česku. Nemilosrdně zaútočí ve chvíli, kdy to nebudete čekat

  • Andreed nadále terorizuje české uživatele
  • V napadeném telefonu ho není snadné odhalit

V posledních týdnech znovu roste aktivita online podvodníků. Kybernetičtí zločinci mají v hledáčku nejen počítače, ale i mobilní telefony, na kterých se pokouší šířit různé viry, aby se dostali k penězům nic netušících obětí.


Nepřehlédněte: Bizarní zákon v praxi! V Německu nemohou řidiči za jízdy používat navigaci v telefonu, hrozí jim pokuta


Mobily napadá nebezpečný virus

V uplynulých týdnech byl v Česku největší hrozbou pro smartphony s operačním systémem Android spyware Andreed. Bezpečnostní specialisté společnosti ESET ho detekovali ve zhruba devatenácti procentech všech případů. Virus šíří agresivní reklamu prostřednictvím zavirovaných mobilních her, a to bez ohledu na věk uživatelů.

Adware je jako forma velmi nekompromisní a škodlivé reklamy často spojován s porušováním soukromí uživatelů. Ačkoli nemá tak závažné dopady na uživatelská data, jako například ransomware nebo bankovní trojské koně, zůstává kvůli své nenápadnosti dlouho skrytý v zařízení a není snadné ho odhalit. Může sbírat například informace o chování uživatelů na internetu, aktivně zobrazovat podvodný obsah a odkazy nebo stahovat do zařízení další reklamu.

Velmi nebezpečným nadále zůstává i trojan Hiddad, který se šíří přes hry napodobující populární titul Minecraft. V únorové statistice se také objevil škodlivý kód Agent.ELP, a to v necelé desetině všech případů.

Překvapený muž, telefon
Zdroj: Freepik / Freepik

Adwaru se v Česku daří

Podle bezpečnostních expertů je adware v Česku rozšířený kvůli tomu, že není tolik invazivní jako jiné kybernetické hrozby a uživatelé před ním nejsou dostatečně obezřetní. I přesto by mu ale měli věnovat pozornost, a to s ohledem na bezpečnost svých dat a preventivně z důvodu rizika v podobě stažení dalšího malwaru.

Dětem vysvětlete, co jim na internetu hrozí

„Internetová úložiště a neoficiální obchody s aplikacemi jsou pro uživatele atraktivní – mohou na nich sehnat populární hry zdarma nebo ve výhodných balících s dalšími programy. Často se nicméně nejedná o oficiální aplikace, ale o jejich různě upravené verze. Ty mohou po stažení v nějaké míře nebo zcela fungovat, ale jako bonus obsahují škodlivý kód,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Pokud tedy máte uživatelé děti ve věku, kdy už mají vlastní chytré telefony a hrají na nich hry, doporučujeme vysvětlit jim rizika, na která mohou na internetu narazit.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares
1 komentář
  1. A co takhle si pořídit zase hloupé tlačítkové telefony a používat je na telefonování a né na hraní? Rázem by bylo po problému ☺☺☺

Comments are closed.