Pyramida

Něco neuvěřitelného. Na Plutu by člověk obyčejným míčkem přehodil Velkou pyramidu v Gíze

  • Chcete mít schopnosti jako Superman?
  • Tak to musíte na Pluto
  • Míčkem tam hodíte stovky metrů

Hod míčkem do dálky jsme jako děti milovali asi úplně všichni. Ale teď si představte, že tím samým míčkem neházíte na Zemi, ale třeba na Měsíci. Tušíte, co se stane? Doletí dál, nebo hned spadne? A pokud si chcete ještě víc zafantazírovat, představte si, že jste na atletické dráze na Marsu.


Nepřehlédněte: Větrné elektrárny na Marsu? Vědci z NASA zjistili, že mohou dodávat energii lidským kolonistům


Naštěstí na žádnou z těchto neobyvatelných planet nemusíme cestovat osobně, abychom zjistili, jak daleko na nich míčkem dohodíme. Astronom James O’Donoghue, který pracuje v japonské kosmické agentuře JAXA, vše spočítal za nás (nehledejte v tom nic jiného než výpočet balistické křivky) a pro vysvětlenou natočil poučné video.

Házení míčkem na různých světech

„Například Saturn má 95krát větší hmotnost než Země, ale je nejméně hustou planetou ve Sluneční soustavě,“ říká O’Donoghue. „Takže když jste na okraji Saturnu, gravitační síla, která vás přitahuje, je ve skutečnosti slabší než na Zemi.“

Co z toho vyplývá? To, že když na Saturnu míček vymrštíte stejnou rychlostí (72 km/h) a pod stejným úhlem (45°), nedoletí tak daleko, jako na Zemi. Házení míčkem na této planetě by proto nebyla vůbec žádná zábava, ale naopak těžká nuda.

Na Plutu překonáme všechny rekordy

Situace se diametrálně změní, pokud bychom zavítali na Pluto. Pluto – velká zmrzlá ledová koule – má tak slabou gravitaci, že by míček v klidu proletěl nad Velkou pyramidou v Gíze, a to s ještě docela slušnou rezervou.

Vědecky zpravované video se přehrává v „reálném čase“ a ukazuje, jak dlouho trvá hod míčkem na jednotlivých světech. Na Plutu zabere 47 sekund, zatímco na Zemi pouhých deset sekund a na Měsíci 17 sekund.

Zdroj náhledové fotografie: thedigitalartist / Pixabay, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Na Saturnu je menší gravitace a přesto míček nedoletí tak daleko, jako na Zemi?? Míček doletí dále všude, kde je menší gravitace (podobně jako na Plutu, kde to máte správně) – vzdálenost je nepřímo úměrná tíhovému zrychlení. Objekty s větší gravitací než na Zemi jsou kromě kromě Slunce ve sluneční soustavě dva – Jupiter a Neptun, u kterých to máte taky správně. Ale u toho Saturnu se vloudila chyba – ale ani tak by to tam nedolétlo o mnoho dále, takže máte pravdu, že tak jako tak by to byla nuda.

Comments are closed.