Perseverance, Mars

NASA se dme pýchou: Rover Perseverance natočil, jak vrtulníček Ingenuity poletuje nad povrchem rudé planety

  • Pojízdné laboratoři NASA se povedlo něco neuvěřitelného
  • Natočila video letu vrtulníčku Ingenuity na Marsu

Rover americké vesmírné agentury NASA jezdí po povrchu Marsu, sbírá vzorky a u toho fotí úchvatnou marťanskou krajinu. Nyní vědcům na Zemi poslal něco neuvěřitelného – video s vrtulníčkem Ingenuity, který letí vstříc dalšímu dobrodružství.


Nepřehlédněte: Mimozemšťané možná mají v naší Sluneční soustavě mateřskou loď, tvrdí vlivný člověk z Pentagonu


Ingenuity se na Marsu překonává

Vozítko Perseverance je na Marsu jako doma. Jezdí po předem určené trase, zkoumá marťanský povrch a u toho fotí, co operátorům přijde zajímavé. Některé snímky vypadají dost zvláštně a odborníky i laickou veřejnost dokážou nejednou zmást.

Jednou si experti dokonce mysleli, že robot vyfotil sochu s obličejem, aby se nakonec ukázalo, že historický objev zhatila lidská představivost a jev zvaný pareidolie. Před měsícem rover na Marsu vyfotil písečnou dunu s odpočívajícím vrtulníkem Ingenuity a odborníci byli ve varu.

Že tento záběr něco těžko nepřekoná? To se pletete! Před několika hodinami jsme se dočkali detailního videa, které dron zachycuje během toho, jak pomalu nabírá výšku nad marsovským povrchem a vydává se splnit svou 47. misi.

Užitečná data pro NASA

Helikoptéra o velikosti malého dronu s hmotností 1,8 kilogramu přistála na Marsu společně s roverem Perseverance, má ale samostatný program. Původně měl stroj za úkol provést pouze několik testovacích letů, aby prokázal odolnost nových technologií v drsném prostředí.

Protože však předčil očekávání NASA, mise byla rozšířena a nyní Ingenuity slouží jako neocenitelný pomocník roveru Perseverance, který na Marsu pátrá po stopách dávného života.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Dobre se jim podarilo ze zaznamu vyriznout tu skulinku alienu co si o par metru vedle hrali fotbal..

Comments are closed.