Perseverance, Mars

NASA se dme pýchou: Marsovské vozítko Perseverance spatřilo vrtulník Ingenuity odpočívající na písečné duně

  • Roveru Perseverance se na Marsu povedlo něco neuvěřitelného
  • Vyfotil vrtulníček Ingenuity, jak odpočívá a nabírá sílu na další misi

Robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost) americké vesmírné agentury NASA jezdí po povrchu Marsu, sbírá vzorky a u toho fotí marťanskou krajinu. Snímky pak posílá vědcům zpět na Zemi. Některé vypadají dost zvláštně a odborníky i laickou veřejnost dokážou nejednou zmást. Jednou si dokonce lidé mysleli, že robot vyfotil sochu s obličejem, aby se nakonec ukázalo, že historický objev zhatila lidská představivost a jev zvaný pareidolie.


Nepřehlédněte: Obluda na nebi: Největší letadlo na světě Roc vyneslo k obloze tajný americký hypersonický dron


NASA hledá na Marsu život

Tentokrát Perseverance poslal vědcům snímek, který sice žádnou záhadu nepřináší, ale je zajímavější, než mnohé fotky, které jsme dosud viděli – rover na Marsu totiž vyfotil písečnou dunu, na které odpočíval vrtulníček Ingenuity. „#MarsHelicopter a já jsme si blíž než kdy jindy a hádejte, koho jsem zahlédl odpočívat na duně mezi lety. Věřili byste, že se Ingenuity připravuje na let #39?“ uvedl tým Perseverance na Twitteru.

Stroje NASA Ingenuity a Perseverance přistály společně uvnitř marsovského kráteru Jezero v roce 2021. Ve 45 kilometrů široké oblasti se kdysi dávno nacházelo velké jezero a říční delta. Perseverance tuto oblast neúnavně prohledává a hledá známky dávného života na Marsu. 

Perseverance se povedlo nabrat vzorek

Rover s šesti koly odebírá a shromažďuje vzorky pro vědce na Zemi. Několik posledních týdnů Perseverance ukládá některé ze svých vzorkovnic (trubice se vzorky) do „skladu“ v části dna kráteru, kterou tým mise nazývá Three Forks. NASA chce pomocí robotického vozítka získat kolem 35 takových vzorků. Odběry proto budou dál pokračovat i na jiných místech rudé planety.

Perseverance přistál na Marsu 18. února 2021 s helikoptérkou Ingenuity v útrobách. Vrtulníček o velikosti malého dronu má vlastní program. Není vybavený vědeckými přístroji a jeho jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné bezpilotní letouny. Vrtulník má už za sebou řadu úspěšných letů v atmosféře Marsu a jím pořízené fotografie a videa vědci využívají při plánování trasy Perseverance.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Co to je za hloupost? Od kdy pak vrtulníky Lítají ve vesmíru? Proč je tam nějaký nakres jakýsi údajného vrtulníku Proč tam není reálná fotka? Všechno od NASA je podvod včetně dosažené cesty na měsíc. Střílet rakety do moře a vydávat to jako cesty do vesmíru, ubohé a celý svět jim to sežral

Comments are closed.