Vrtulník Ingenuity

NASA se dme pýchou. Marsovský vrtulníček Ingenuity vyfotil robota Perseverance, jak spí na písečné duně

  • Vrtulníčku Ingenuity se na Marsu povedlo něco neuvěřitelného
  • Během své poslední mise vyfotil na rudé planetě odpočívající rover Perseverance

Helikoptéra velikosti malého dronu jménem Ingenuity, která patří NASA, před několika dny na Marsu zdárně absolvovala svůj 51. mimozemský let. Tentokrát vědcům poslala snímek, který je zajímavější, než mnohé fotky, které jsme dosud viděli – na rudé planetě totiž vyfotila svého věrného souputníka Perseverance.


Nepřehlédněte: WhatsApp lze nově používat až na 5 telefonech současně. Uživatelé se konečně dočkali


Ingenuity se na Marsu překonává

Během svého 51. letu pořídil vrtulníček Ingenuity snímek svého doprovodného robota z výšky 12 metrů nad povrchem Marsu. Na fotografii je vidět, jak Perseverance v levém horním rohu nehybně odpočívá a je téměř k nerozeznání od velkých kamenů rozesetých po povrchu rudé planety. Zatím poslední let Ingenuity trval necelých 137 sekund a malý dron při něm urazil celkem 188 metrů.

Připomeňme, že Ingenuity měl původně provést jen pět plánovaných letů během několika měsíců. Vzhledem k jejich úspěšnému splnění se však vědecký tým Laboratoře tryskového pohonu při NASA (JPL) rozhodl v misi pokračovat.

Postupně se zvyšuje rychlost i vzdálenost, kterou dron urazí, a od pátého letu pak letoun přistává vždy na jiném místě. Vzhledem ke vzdálenosti mezi Marsem a Zemí není možné Ingenuity pilotovat na dálku, jako v případě pozemských dronů, takže vrtulníček létá po předem naprogramovaných letových trasách – souřadnice dostane vždy od vědců NASA.

Ingenuity a Perseverance se v posledních týdnech střídají a věcem na Zemi posílají působivé fotografie. Právě minulý týden pořídil Perseverance snímek Ingenuity, na kterém je vidět působivé množství marsovského prachu nahromaděného na rotorech vrtulníčku.

NASA hledá známky života

NASA před několika měsíci oznámila, že vozítko Perseverance na Marsu našlo organické horniny. Vědci by chtěli vzorky do roku 2030 dostat zpět na Zemi.

Mise k vyzvednutí vzorků nasbíraných Perseverance a jejich přemístěním do rakety pro návrat by měly absolvovat vrtulníčky podobné právě Ingenuity.

Tým amerických vědců misi pro návrat vzorků považuje za klíčovou pro pochopení historie rudé planety a potenciálu vybudování lidské kolonie na Marsu.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Jo na to ty píči uzený z ruska nikdy nebudou mít a přitom dělali nej. raketový pohon ale kdo vlastně – no ukrajina ne rusko!

Comments are closed.