Perseverance, Mars

NASA se dme pýchou: Marsovské vozítko Perseverance pořídilo úžasný snímek zaprášeného vrtulníku Ingenuity

  • Pojízdné laboratoři NASA se povedlo něco neuvěřitelného
  • Vyfotila zaprášený vrtulníček Ingenuity na Marsu

Rover Perseverance americké vesmírné agentury NASA jezdí po povrchu Marsu, sbírá vzorky a u toho fotí úchvatnou marťanskou krajinu. Nyní vědcům na Zemi poslal něco neuvěřitelného – zatím nejdetailnější snímek vrtulníku Ingenuity.


Nepřehlédněte: Podivně silný záblesk z vesmíru odporuje fyzice. Odpovídá 10 milionům Sluncí, zjistila NASA


NASA hledá na Marsu život

Rover s šesti koly odebírá a shromažďuje vzorky pro vědce na Zemi. Několik posledních měsíců Perseverance ukládá některé ze svých vzorkovnic (trubic se vzorky) do „skladu“ v části dna kráteru, kterou tým mise nazývá Three Forks. NASA chce pomocí robotického vozítka získat kolem 35 takových vzorků.

Kromě sběru hornin Perseverance fotí povrch Marsu. Některé snímky vypadají dost zvláštně a odborníky i laickou veřejnost dokážou nejednou zmást. Jednou si dokonce lidé mysleli, že robot vyfotil sochu s obličejem, aby se nakonec ukázalo, že historický objev zhatila lidská představivost a jev zvaný pareidolie.

Tentokrát Perseverance poslal vědcům snímek, který sice žádnou záhadu nepřináší, ale je zajímavější, než vše ostatní – rover na Marsu totiž vyfotil zaprášený vrtulníček Ingenuity.

Robotické vozítko se k dronu, který létá nad marsovským povrchem, přiblížilo na vzdálenost pouhých 23 metrů. „Je to poprvé, co se Perseverance dostal tak blízko,“ uvedli zástupci NASA na Twitteru. Snímek je natolik detailní, že ukazuje rotory Ingenuity pokryté marťanským prachem.

„Navzdory prachovému povlaku se zdá, že Ingenuity si v drsném marťanském prostředí stojí dobře,“ napsali pracovníci Laboratoře proudového pohonu NASA (JPL), která řídí mise Ingenuity i Perseverance.

Perseverance, Ingenuity, NASA
Zdroj: NASA

Ingenuity se na Marsu překonává

Helikoptéra o velikosti malého dronu s hmotností 1,8 kilogramu přistála na Marsu společně s roverem Perseverance, má ale samostatný program. Původně měl stroj za úkol provést pouze několik testovacích letů, aby prokázal odolnost nových technologií v drsném prostředí.

Protože však předčil očekávání NASA, mise byla rozšířena a dnes Ingenuity slouží jako neocenitelný pomocník roveru Perseverance, který na Marsu pátrá po stopách dávného života.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares