Černá díra

NASA pozoruje, jak supermasivní černá díra pojídá hvězdu. Brzy ji celou spolkne

  • Astronomové zaznamenali, jak černá díra trhá hvězdu na kusy
  • Fascinující kosmická hostina se odehrává daleko od Země

Téměř 900 milionů světelných let od Země číhá supermasivní černá díra s neukojitelným apetitem. Každých 1200 dní spořádá kus hvězdy, jež se k ní dostane až příliš blízko.


Nepřehlédněte: Češi už dnes uvidí výjimečnou kometu. Naposledy ji pozorovali lovci mamutů před 50 000 lety


Když se hvězda dostane sebevražedně blízko

Kosmický jev, během kterého je hvězda ve vzdálené galaxii trhána až do naprostého zničení, astronomové nazývají slapové roztrhání (tidal disruption event, TDE).

K takovým jevům dochází, když se hvězda ocitne příliš blízko supermasivní černé díry, což jsou objekty, které sídlí ve středu většiny velkých galaxií včetně naší Mléčné dráhy.

Obrovské gravitační síly černé díry trhají hvězdu na kousky. Část jejího materiálu se vrhne do vesmíru, zbytek pohltí černá díra, přičemž se vytvoří disk horkého a jasného plynu, píše server New Scientist.

Dosud vědci pozorovali asi 100 takovýchto násilných interakcí mezi černými dírami a hvězdami, které se k nim zatoulaly příliš blízko, což vedlo k jejich destrukci slapovými silami. Pozorování označené jako AT2022dsb je výjimečné tím, že bylo provedeno v ultrafialovém světle, zatímco většina TDE byla pozorována v rentgenovém spektru.

Tým, který nové TDE pozoroval pomocí ultrafialové spektroskopie, byl schopen událost sledovat po delší dobu, než je obvyklé – od jejího vzniku až po pozdější fáze krmení neboli akrece.

Černá díra jako kosmický Otesánek

Vědci se domnívají, že při každém průletu černá díra pohltí přibližně 1 až 10 procent hvězdy. „Pokud je to 10 procent, pak je pravděpodobnější, že hvězda přežije možná jen dvě nebo tři další setkání se supermasivní černou dírou,“ říká Eric Coughlin ze Syrakuské univerzity v New Yorku. „Pokud je to 1 procento, možná nám pár desetiletí zbývá.“

V tuto chvíli je TDE stále pozorovatelné, protože černá díra dokončuje svou hvězdnou svačinu, ale pokud je vědecký model správný, v srpnu 2023 rychle potemní a poté se v březnu 2025 znovu jasně rozzáří.

Zdroj náhledové fotografie: AlexAntropov86 / Pixabay, zdroj: New Scientist, Space

Total
0
Shares