E3, kometa

Češi už dnes uvidí výjimečnou kometu. Naposledy ji pozorovali lovci mamutů před 50 000 lety

 • Oblohu nad Českem rozzáří kometa
 • Naposledy ji viděli neandrtálci

Na obloze se odehraje něco mimořádného. K Zemi se blíží kometa, kterou naposledy pozorovali neandrtálci. Pokud budete mít štěstí, možná ji uvidíte už dnes, ale počítejte s tím, že bez dalekohledu se neobejdete.


Nepřehlédněte: NASA hlásí převratný objev! Vědci zahlédli okraj Mléčné dráhy vzdálený 1 000 000 světelných let


Na obloze nad Českem se objeví kometa

Vědci z observatoře Palomar Kalifornského technologického institutu kometu poprvé spatřili, když se ocitla těsně za oběžnou dráhou Jupiteru – asi 642 milionů kilometrů od Slunce.

Podle jejich výpočtů se tento záhadný vesmírný objekt ke Slunci nejblíže přiblíží 12. ledna, tedy už během dnešního dne. Hovoříme tu však o vzdálenosti 166 milionů kilometrů, takže si raději vezměte dalekohled. A také počítejte s tím, že kometa bude cirkumpolární, takže nebude zapadat za obzorem.

E3, kometa
Zdroj: Buddy_Nath / Pixabay

Její aktuální polohu můžete sledovat prostřednictvím serveru Sky Live, který vám usnadní trasování fenoménu, jenž naposledy spatřily oči lovců mamutů.

Vše nasvědčuje tomu, že kometu bude možné dalekohledem pozorovat v souhvězdí Corona Borealis a pokud se současné předpovědi vědců potvrdí, začátkem příštího měsíce bude viditelná i pouhým okem.

Předpoklad je zatím takový, že vesmírný objekt, známý jako C/2022 E3 (ZTF), bude nejblíže Zemi 1. února, téměř rok poté, co vědci zjistili, že vůbec existuje. Experti předpokládají, že naši jedinečnou planetu bude míjet ve vzdálenosti 42 milionů kilometrů, kdy proletí v blízkosti souhvězdí Žirafy nad Velkým vozem.

Naposledy tu byla v éře neandrtálců

Komety jsou astronomické objekty složené ze zmrzlých plynů, prachu a hornin, které obíhají kolem Slunce. Tato tělesa, označována někdy jako kosmické sněhové koule, jsou při přibližování k naší hvězdě zasypávána stále větším množstvím záření a uvolňují plyny a úlomky. Tento proces vytváří kolem komety zářící atmosféru, známou jako koma – která je v případě C/2022 E3 (ZTF) zelená – a také dva obrovské ohony plynu a prachu.

Další šanci mít nebudete

Vzhledem k tomu, že C/2022 E3 (ZTF) se vrátí až za 50 000 let, může to být jedna z těch příležitostí, které se naskytnou jen jednou za život, proto si pozorování nenechte ujít.

Zdroj náhledové fotografie: 1980supra / Pixabay, zdroj: Newsweek, The Sun

Total
0
Shares
13 komentářů
 1. ….uvidíte ji pouze s dalekohledy Carl Zeiss. Doporučuje 6 z 5 “neandrtálců”.

 2. A nejlépe od půlnoci do svítání to bude diváků.Napište tohle za 14 dní a bude vidět od večera a dalekohled povinná výbava.

 3. Určitě měli neandrtálci dalekohledy americké, ty jsou přece nejlepší jako všechno. 🙂

 4. Při takovém úkazu by si Putin a jemu podobní měli uvědomit, že jsou méně než NIC. Na to ale jejich mozky bohužel nestačí. Nebo je prostě nemají.

 5. Prý „rozzáří oblohu“. Vždyť nebude ani viditelná pouhým okem.
  Současná pokleslá novinařina dokazuje, že nastala opravdu doba post faktická.

 6. pockam si za padesat tisic let protoze dnes je zatazeno

 7. Akorát před 50 000 lety tu nebyli lovci mamutů, ale vyspělá civilizace, která byla na vysoké technické a duchovní úrovni.

 8. Kritizovaný titulek byl právě bleskově změněn. Děkuji.

 9. Tak dřív byla asi o něco jasnější obloha než teď,kdy tam sereme všelijaký svinstvo

 10. Já myslel, že jenom Žižka měl v 15.století lahký gulomet.A oni teda i Neandrtálci už měli dalekohled.No vidno, že člověk se učí celej život🤔

 11. No když to nestihnu letos, tak si holt budu muset počkat na další.

 12. No problem je že ji neuvidím jelikož je zamračeno 🤔 tak v příštím životě ale to asi už nebudu bydlet na této planetě 🌌

Comments are closed.