Mléčná dráha

NASA hlásí převratný objev! Vědci zahlédli okraj Mléčné dráhy vzdálený 1 000 000 světelných let

  • Otázka, která vědce trápila, je konečně zodpovězena
  • NASA našla nejvzdálenější hvězdy v Mléčné dráze

Jak velká je naše galaxie? Lidstvo na tuto otázku konečně zná odpověď, protože vědci našli nejvzdálenější hvězdy v Mléčné dráze. V pondělí na výročním zasedání americké astronomické společnosti v Seattlu oznámili, že se jim podařilo určit nejvzdálenější hranici naší fascinující galaxie.


Nepřehlédněte: Vrátí se slavné americké UFO do služby? Neviditelný bombardér F-117 Nighthawk možná znovu ožije


Nejvzdálenější hvězdy v Mléčné dráze

Vědci objevili v halo Mléčné dráhy více než 200 vzdálených pulsujících proměnných hvězd RR Lyrae, někdy též označovaných jako krátkoperiodické cefeidy nebo proměnné kulových hvězdokup. Pro informaci, halo je mlhavá záře, která obklopuje pás Mléčné dráhy, který se objevuje na noční obloze. Předpokládá se, že je tvořeno zejména hvězdami, plynem a temnou hmotou.

Nejvzdálenější z hvězd pozorovaných v halo jsou od Země vzdáleny více než milion světelných let, což je téměř polovina vzdálenosti naší sousední galaxie, Andromedy, která je vzdálena asi 2,5 milionu světelných let. To znamená, že naše galaxie se rozprostírá více než milion světelných let od galaktického středu. 

Mléčná dráha
Zdroj: NASA

Vědci neskrývají nadšení

„Charakteristické pulzace a jasnost hvězd RR Lyrae z nich činí vynikající ‚svíčky‘ pro měření galaktických vzdáleností,“ říká vědec Raja GuhaThakurta. „Tato studie nově definuje, co tvoří vnější hranice Mléčné dráhy. Naše galaxie i Andromeda jsou tak velké, že mezi nimi není téměř žádný prostor.“ Upozorňuje, že hvězdná část halo naší galaxie je mnohem větší než disk, který má průměr asi „jen“ 100 000 světelných let.

„Naše sluneční soustava se nachází v jednom ze spirálních ramen disku. V jehož středu je výduť a kolem ní je halo, které obsahuje nejstarší hvězdy v galaxii a táhne se stovky tisíc světelných let všemi směry,“ dodává GuhaThakurta. „Halo je nejobtížněji zkoumatelná část, protože jeho vnější hranice jsou velmi daleko.“

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Metro

Total
0
Shares
1 komentář
  1. 1 000 000 světelných je vzdálen okraj mléčné dráhy která je ve skutečnosti veká 100 000 světelných let dobře vy

Comments are closed.