Asteroid

NASA objevila zabijácký asteroid, který míří k Zemi. Monstrum se skrývalo v záři Slunce

  • Astronomové objevili „zabijáka planet“
  • Nebezpečné těleso řádí nedaleko Země

Podle expertů z americké NASA je asteroid výjimečný tím, že je mimořádně velký. Tvrdí, že během posledních osmi let žádný větší kosmický balvan nezpozorovali. Pokud by narazil do Země, svět, jak ho známe, by se ocitl v problémech.


Nepřehlédněte: Dlužíte za platbu, chodí českým uživatelům Netflixu v SMS. Mnoho lidí podvod neprokoukne a ocitne se v pořádném maléru


Vědci objevili neobvyklý asteroid

Astronomové se domnívají, že již lokalizovali více než 95 procent blízkozemních asteroidů o průměru nad jeden kilometr, které by měly globální dopad, pokud by některý z nich narazil do naší planety. Nalezení posledních pěti procent se však ukázalo jako nesmírně náročné. Asteroid 2022 AP7 je podle odborníků největším potenciálně nebezpečným vesmírným objektem objeveným od roku 2014.

„Každý asteroid o velikosti nad jeden kilometr je považován za zabijáka planet,“ uvádí Scott Sheppard z Carnegie Institution for Science ve Washingtonu. Dopad planetky na povrch Země by byl podle něj zničující.

„Prach a znečišťující látky by zůstaly v atmosféře dlouhé roky. Povrch by se pravděpodobně výrazně ochladil, protože by se na planetu nedostalo sluneční světlo,“ popsal hrozivé následky střetu Sheppard. Druhým dechem ovšem ihned dodal, že obrovská masa hmoty nemá šanci Zemi zasáhnout.

Asteroid
Zdroj: Buddy_Nath / Pixabay

Schovával se v záři Slunce

Planetce 2022 AP7 se dařilo dlouho unikat detekci, protože obíhá v oblasti mezi Zemí a Venuší. Aby astronomové mohli asteroidy v této části vesmíru pozorovat, musí je hledat ve směru ke Slunci, a to je vzhledem k jeho svítivosti notoricky obtížné. Například teleskopy Jamese Webba a Hubble se k této hvězdě nikdy nedívají, protože jas Slunce by usmažil jejich citlivé přístroje.

Společně se „zabijáckým“ asteroidem objevili vědci další dvě obrovské planetky. U nich však nehrozí, že někdy přetnou oběžnou dráhu Země. V případě 2022 AP7 to je přesně naopak. Protínat dráhu blíže k Zemi však bude až za 200 let.

Lidstvo vyzkoušelo planetární obranu

Potenciálně nebezpečných asteroidů je více než 2 000, upozorňuje server Science Alert. Ale pokud o nich víme, mohou vědci modelovat jejich dráhy a vypočítat, zda a kdy se pravděpodobně přiblíží do nebezpečné vzdálenosti od Země.

Kdyby se asteroid zabiják skutečně blížil k naší planetě, s dostatečným předstihem bychom s tím mohli něco udělat. Lidstvo nedávno úspěšně otestovalo kosmickou sondu DART, která narazila do planetky Dimorphos a vychýlila ji z původní dráhy.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: skyatnightmagazine.com, Indipendent

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Až za 200 let? Proč takový humbuk už dnes 😀 Do té doby se lidstvo dokáže vyhladit samo.

Comments are closed.