Mléčná dráha

Nadkupa galaxií Einasto má hmotnost 26 biliard Sluncí a je velká 360 milionů světelných let

  • Nadkupa Einasto se vymyká všemu, co zatím známe
  • Pozornost vědců přitahuje hned z několika důvodů

Astronomové objevili kavalkádu monstrózních nadkup galaxií, neuvěřitelně masivních souborů galaxií a kup galaxií ve vesmíru. Nejpozoruhodnější z 662 nových nadkup se nachází 3 miliardy světelných let od Země a byla pojmenována jako Einasto Supercluster, a to na počest estonského astrofyzika Jaana Einasta, jednoho z objevitelů velkorozměrové struktury vesmíru.


Nepřehlédněte: NASA našla novou super-Zemi v obyvatelné zóně. Mohl by na ní existovat život


Gigantická nadkupa galaxií Einasto

Einasto je ohromující svou velikostí i hmotností. Vědci odhadují její hmotnost na přibližně 26 biliard sluncí. Tato nadkupa je ve skutečnosti tak monstrózní, že by světelnému signálu trvalo 360 milionů let, než by doputoval z jedné její strany na druhou, píše server The Space.

V rámci výzkumu vědci zjistili, že typická hmota nadkup galaxií je asi 6 biliard (milionů miliard) Sluncí a jejich průměrná velikost činí 200 milionů světelných let. Pro představu, průměrná nadkupa je asi 2 000krát větší než Mléčná dráha.

Ze studie dále vyplývá, že galaxie, které se nacházejí uvnitř kup galaxií, jsou v průměru hmotnější než galaxie, které leží mimo nadkupy. Pokud jde o hmotnost, kdyby naše Slunce mělo stejnou hmotnost jako golfový míček, každá z nově objevených 662 nadkup by vážila stejně jako Mount Everest.

Nadkupa Einasto
Zdroj: NASA

Studium temné energie

Výzkum nadkup jako Einasto je nesmírně důležitý. Zkoumání jejich vývoje a vlastností může přinést odpovědi na řadu otázek týkajících se temné energie. Temná energie, označovaná také jako skrytá energie, je teoretický koncept, kterým vědci vysvětlují neustále se zrychlující rozpínání vesmíru. 

Tento koncept, který vysvětluje současné zrychlování rozpínání se vesmíru, byl dokonce v roce 2011 oceněn Nobelovou cenou za fyziku. Přesto jej někteří vědci stále neuznávají. Poukazují především na to, že podstata temné energie není stále známá.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: The Space, Astrophysical Journal

Total
0
Shares