Wolf 1069 b, NASA

NASA našla novou super-Zemi v obyvatelné zóně. Mohl by na ní existovat život

  • Astronomové objevili novou exoplanetu
  • Domnívají se, že teoreticky může hostit život

Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevili dvě planety podobné Zemi, z nichž jedna by možná mohla být obyvatelná.


Nepřehlédněte: Kompletní přehled: Jaké telefony Xiaomi, Redmi a POCO dostanou Android 15 a nový HyperOS?


Objev planety podobné Zemi

Americkým astrofyzikům se podařil převratný objev. Ve vesmíru našli planety, které jsou svou velikostí podobné naší Zemi. Jde o terestrické světy s tvrdým povrchem, které jsou zbaveny plynů a leží 100 světelných let daleko. Ze zprávy vyplývá, že vykazují mnoho důležitých vlastností, které astronomové hledají, když pátrají po životě ve vesmíru.

Podle vědců se jedna z exoplanet (LP 890-9c) nachází v tzv. Goldilockově zóně – tedy správné vzdálenosti od hvězdy, kde není příliš horko ani příliš chladno pro tekutou vodu. Právě proto americká NASA předpokládá, že by tam mohly být, nebo dokonce kdysi byly ideální podmínky pro existenci života.

Vědci nový mimozemský svět objevili díky svému satelitu TESS zvanému „lovec exoplanet“, jehož úkolem je právě vyhledávání nových planet, obíhajících kolem jiných hvězd než naše Slunce.

NASA, K2-18 b
Zdroj: NASA

Může LP 890-9c hostit život?

„Obyvatelná zóna je pojem, podle kterého by planeta s podobnými geologickými a atmosférickými podmínkami jako Země měla povrchovou teplotu umožňující udržet vodu v kapalném stavu po miliardy let,“ vysvětluje profesor exoplanetologie na Birminghamské univerzitě a vedoucí výzkumu Amaury Triaud. „Tekutá voda a atmosféra jsou dvě podmínky nezbytné pro vytvoření života, to ale nemusí znamenat, že je to skvělé místo pro život,“ dodal.

Exoplaneta LP 890-9c je nepatrně větší než Země a kolem své hostitelské hvězdy obíhá osm a půl dne. Tato skutečnost je bohužel velkým negativem pro možnost existence života, protože kvůli své vzdálenosti čelí mnoha dávkám nebezpečného záření.

Skalnatých planet podobných Zemi našli vědci v naší galaxii mnoho, stejně časté jsou i multiplanetární systémy. Většina z dosud objevených se však nachází stovky až tisíce světelných let daleko. Takové planetky je proto téměř nemožné blíže prozkoumat. Mnohdy vědcům příliš nepomohou ani pozorování pomocí teleskopu Jamese Webba.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: University of Birmingham

Total
0
Shares