Země

Na asteroidu Ryugu byly nalezeny základní stavební kameny života, oznámili vědci

  • Klíčová molekula pro život mohla vzniknout v hlubokém vesmíru
  • Na Zemi ji dopravily meteroidy, domnívají se vědci

V roce 2014 vypustila japonská vesmírná agentura JAXA sondu Hajabusa 2 s cílem detailně prozkoumat asteroid Ryugu. O tři roky později dokonce vyslala na povrch planetky dva roboty pro získání vzorků. Ty pak přivezla zpátky na zemi. Od té doby vědci vzorky analyzují a nedávno zjistili, že povrch planetky je posetý nitridem železa neboli Fe4N. „Dospěli jsme k názoru, že drobné meteroidy obsahující sloučeniny čpavku se srazily s Ryugu,“ říká vedoucí studie Toru Matsumoto.


Nepřehlédněte: Vědci objevili starodávné monstrum. V hlubinách vesmíru se chová velmi podivně, říkají


Základní prvky pro vznik života

Studium asteroidů může hodně napovědět, co se odehrávalo ve chvíli, kdy se formovala naše sluneční soustava. Jednou z věcí, která vědce nesmírně zajímá, je to, jakým způsobem byly organické molekuly ve vesmíru dopravovány.

V předchozích analýzách japonští výzkumníci na planetce objevili látky uracil a niacin neboli vitamin B3. Uracil je sloučenina obsahující dusík. Jde o jednu z nukleových bází RNA, obsahující genetickou informaci a klíčové instrukce pro buňky živých organismů. V rámci nového výzkumu pak ve vzorcích z Ryugu zjistili stopy nitridu železa neboli Fe4N.

Japonští vědci se domnívají, že meteoroidy obsahující podobné sloučeniny přispěly k vytvoření dusíku na Zemi a dopravily tyto sloučeniny do oblasti, kde se naše planeta v počátcích formovala. Pro vysvětlení: Meteoroidy jsou drobné vesmírné kameny. Meteory se nazývají, když propadají zemskou atmosférou a poté, co dopadnou na zemský povrch, se jim říká meteority.

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (AI)

Asteroid Ryugu

„Náš nejnovější výzkum naznačuje možnost, že do blízkosti Země bylo dopraveno větší množství dusíkatých sloučenin, než se dosud předpokládalo, a ty posloužily jako stavební kameny pro vznik života na naší planetě,“ doplňuje docent na Nottingham Trent University Daniel Brown. Hypotéza, jež předpokládá, že mikroorganismy byly přeneseny na planetu z vesmíru, je nazývána panspermickou.

Vědci ve zprávě, kterou publikoval odborný server Tahoku, nastiňují, že drobné meteroidy se s Ryugu zřejmě srazily v době, kdy se asteroid nacházel na dráze blízké Zemi. Kulatá planetka byla objevena v roce 1993. Protože má Ryugu v průměru 880 metrů a jeho dráha protíná oběžnou dráhu naší planety, řadí se mezi asteroidy, které pro Zemi představují potenciální nebezpečí.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Tahoku, BGR, Newsweek

Total
0
Shares