Mrakodrap, energie

Mrakodrap jako baterie Duracell? Vědci chtějí vyrábět energii unikátním způsobem

  • Mrakodrapy jako úložiště energie?
  • Vědci přišli na to, jak to udělat

Výškové budovy s moderními výtahy by se mohly stát gravitačními bateriemi. Stačí k tomu jednoduché zátěže, nějaké nevyužité prostory a šikovní roboti. Upozornil na to server Science Direct.


Nepřehlédněte: Mimozemšťané možná mají v naší Sluneční soustavě mateřskou loď, tvrdí vlivný člověk z Pentagonu


Dočkáme se někdy realizace?

V hlavách vědců se zrodila další pozoruhodná myšlenka. Po letadlu na jaderný pohon s bazénem a posilovnou, které nikdy nepřistane, teď nově navrhují, aby se mrakodrapy přeměnily v obří baterie.

Ne, to není vtip. Za nápadem stojí odborníci z institutu International Institute of Applied Systems Analysis (IIASA). Podle rakouských vědců je ve výškových budovách po celém světě nevyužito zhruba osmnáct milionů výtahů s brzdovými systémy, které mohou těžit energii, když jede výtah směrem dolů.

Při poptávce energie by výtahy zátěže vozily směrem ze shora dolů a jejich rekuperační brzdové systémy by tak generovaly energii. Přesně naopak by tomu bylo, pokud by energie bylo dostatek, v takovém případě by výtahy závaží vozily směrem ze zdola nahoru. Aby to všechno fungovalo, jsou zapotřebí autonomní roboti pro manipulaci s variabilní zátěží.

Vědci uvádějí, že nejmodernější chytré výtahy se synchronními převodovými motory a permanentními magnety pracují s účinností téměř 92 %, pokud jsou plně zatížené a nastavené na klesání rychlostí optimální pro výrobu energie.

Pakliže je potřeba rychle dodat velké množství energie, lze je pro změnu nastavit tak, aby klesaly rychleji na úkor účinnosti.

Mrakodrap
Zdroj: Phil Shaw / Unsplash

Mrakodrap jako gravitační baterie

Ačkoli je ve vývoji mnoho dalších technologií usnadňujících skladování energie, systém Lift Energy Storage Technology (LEST) nabízí několik jedinečných vlastností, které z něj činí životaschopnou volbu.

Především může existovat přímo uprostřed měst, kterým bude sloužit, a využívat stávající infrastrukturu, což výrazně snižuje investorské výdaje.

Stačí jen rozmístit roboty a závaží, pohrát si s programováním výtahů, a připravit vhodné prostory v horní a dolní části mrakodrapů, kde se vygenerovaná energie bude skladovat.

Toaleta vyrábějící elektřinu

Jiný plán pro změnu počítá s tím, že by jako palivo v takzvaných mikrobiálních palivových článcích mohla sloužit moč. Za tímto projektem stojí vědci z univerzity v Bristolu (UWE Bristol). Pravda, zdá se být dost odvážná myšlenka, ale možná to tak skutečně je a za pár let se nad tím ani nepozastavíme.

Zdroj náhledové fotografie: Michel Engels / Unsplash, zdroj: Sicence Direct

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Ještě účinnější by bylo kdyby mrakodrap byl současně velká turbína to by úplně pokrylo spotřebu elektrické energie celého mrakodrapu.

    1. To už je čiré zoufalství. Závaží o hmotnosti 100tun vyzdvižené do výšky 500m poskytne cca 150kWh akumulace. Naprostý nesmysl.

Comments are closed.