Voyager 1

Manévr na vzdálenost 25 miliard kilometrů! NASA oživila trysky sondy Voyager 1 a přepsala historii

  • Od roku 1977 pluje vesmírem.
  • NASA oživila sondu Voyager, která se nachází v hlubinách věčnosti.

Inženýrům NASA se podařil neuvěřitelný kousek. Voyager 1 se dnes nachází téměř 25 miliard kilometrů od Země, pluje v temném a chladném mezihvězdném prostoru, přesto tým mise sídlící v kalifornské Laboratoři tryskového pohonu (JPL) dokázal zprovoznit hlavní rotační trysky sondy, které nefungovaly dlouhých 21 let.


Nepřehlédněte: NASA vám zanechala na vyhledávači Google tajný vzkaz. Odemknout ho můžete zadáním speciální fráze


Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

Sonda Voyager 1 je nevzdálenějším lidským objektem v kosmu. Spolu se sondou Voyager 2 byla vyslána v roce 1977, původně měly obě prozkoumat čtyři plynné obry naší Sluneční soustavy: Jupiter Saturn, Uran a Neptun. Podařilo se jim ale pokračovat ještě dál a nyní jsou za vnější hranicí heliosféry v mezihvězdném prostoru.

NASA moc dobře ví, jak důležité je udržovat Voyager 1 v provozuschopném stavu, protože se pohybuje v oblasti vesmíru, kterou zatím žádné jiné lidmi vyrobené zařízení nenavštívilo. Tam, mimo vliv Slunce, učinila sonda několik fascinujících objevů.

Voyager 1
Sonda Voyager 1 | foto: NASA

Vědci NASA jásají

Trysky, které nefungovaly od roku 2004, jsou velmi důležité pro nasměrování antén družice směrem k Zemi. Ty, které byly nyní aktivovány, jsou záložní. Primární systém začal selhávat loni na podzim. Stejně jako u lidí, i u Voyageru 1 dochází vlivem stárnutí ke změnám.

Palivové trubice slavné sondy jsou již více než 20 let náchylné k ucpávání; k tomu dochází tak, že gumová membrána v každé palivové nádrži kosmické lodi degraduje a vytváří vedlejší produkt oxid křemičitý, který potrubí ucpává.

Voyager 1
Slavný Voyager 1 | foto: NASA

Voyager 1 dále žije!

NASA proto raději přepnula na záložní systém, a to i vzhledem k riziku selhání a dlouhodobému výpadku komunikační antény Deep Space Network v australské Canbeře, který potrvá až do začátku roku 2026.

„Byl to naprosto slavnostní okamžik. Nálada v týmu byla fantastická,“ uvedl v návalu radosti Todd Barber, vedoucí pohonného systému mise. „Záložní trysky jsme dávno považovali za mrtvé.“

Deep Space Station 43 je nejvýkonnější ze sítě DSN a jako jediná anténa může komunikovat se sondami Voyager, které se nyní nacházejí za hranicí heliosféry,  ochranné „bubliny“ magnetického pole Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..