Voyager 1

Sonda Voyager 1 „zvedla sluchátko“ a zavolala NASA ze vzdálenosti 24 miliard kilometrů. Poprvé od roku 1981

  • Vědci NASA jsou v pohotovosti.
  • Družice Voyager 1 má další problém.

Minulý měsíc NASA ztratila nakrátko spojení se sondou Voyager 1 v mezihvězdném prostoru, protože se uvedla do nouzového režimu, aby šetřila energii. Následná komunikace za běžných podmínek možná nebyla, družice deaktivovala svůj primární rádiový vysílač. Vědci s ní museli navázat spojení pomocí záložního vysílače, který nebyl používán od roku 1981. Problém se dosud opravit nepodařilo.


Nepřehlédněte: Levné a rychlé vytápění? Elektrická tapeta dokáže vyhřát místnost během několika minut


Slavná sonda americké NASA Voyager 1

Voyager 1 je nejvzdálenějším objektem vyrobeným člověkem a vzhledem k tomu, že se nachází téměř 25 miliard kilometrů daleko od Země, trvá téměř 23 hodin, než se k němu zpráva dostane, a to i při rychlosti světla, a dalších 23 hodin, než vědci dostanou odpověď.

Sonda 16. října letošního roku obdržela obecný příkaz prostřednictvím NASA Deep Space Network (DSN), což však překvapivě způsobilo, že se uvedla do nouzového stavu a deaktivovala svůj primární rádiový vysílač komunikující v pásmu X a přepnula na záložní, který pracuje v pásmu S a spotřebovává méně energie. To ve středisku NASA vyvolalo obavy, protože Voyager 1 nepoužíval vysílač v pásmu S ke komunikaci se Zemí od roku 1981.

Tým zatím primární vysílač znovu zapínat nechce, dokud nezjistí, v čem je problém, ale výzkumníci optimisticky říkají, že jsou na dobré cestě dát vše do pořádku. Nejpůsobivější na celém příběhu je, že je stále možné provádět komunikaci a opravy z celé šíře sluneční soustavy, a to na technice staré téměř 50 let. I když s tím, jak obě sondy Voyager stárnou, mají pochopitelně stále více technických potíží.

Voyager 1
Sonda Voyager 1 | foto: NASA

Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

NASA moc dobře ví, jak důležité je udržovat Voyager 1 a 2 v provozuschopném stavu, protože se pohybují v oblasti vesmíru, kterou zatím žádné jiné lidmi vyrobené objekty nepoznaly – v mezihvězdném prostoru. Tam, mimo vliv Slunce, učinily několik fascinujících objevů.

Může trvat ještě desítky tisíc let, než opustí Oortův oblak, ledovou strukturu, která podle teorií obklopuje naši sluneční soustavu. Poté budou tyto malé památníky lidské vynalézavosti ještě celé věky svištět temnotou a nést s sebou možná poslední pozůstatky lidské kultury.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares
5 komentářů
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..