Voyager 2

NASA možná zničila slavnou sondu Voyager 2 hloupou chybou. Jasno bude v říjnu

  • Vědci americké NASA hlásí problém
  • Nemohou se spojit se slavnou družicí

Inženýři americké vesmírné agentury NASA se snaží obnovit fungování sondy Voyager 2, která putuje mezihvězdným prostorem. Série plánovaných příkazů vyslaných 21. července neúmyslně způsobila, že se její anténa omylem odklonila od Země asi o 2 stupně. V důsledku toho družice v současné době nemůže přijímat příkazy ani vysílat data zpět na Zemi.


Nepřehlédněte: Facebook zaplavily falešné reklamy na umělou inteligenci. Stačí kliknout a šmejdi vám vyluxují počítač


Nefunguje komunikace

NASA se možná bude muset rozloučit s legendární sondou Voayger 2. Slavná družice se momentálně nachází téměř 19,9 miliardy kilometrů od Země a série příkazů, po které anténa zůstala vychýlená, způsobila přerušení komunikace mezi družicí a pozemními anténami sítě Deep Space Network (DSN). Data odesílaná sondou se již nedostávají do DSN a Voayger 2 nepřijímá příkazy od řídicích pracovníků.

Voyager 2 má naštěstí naprogramovaných více bezpečnostních postupů, které mu umožňují učinit automaticky kroky k vlastní ochraně, pokud nastanou okolnosti, které mohou vést k jeho poškození.

Několikrát do roka proto také resetuje svá telemetrická data, aby jeho anténa stále směřovala k Zemi; další reset proběhne 15. října, což by mělo umožnit obnovení komunikace. Sonda Voyager 1 funguje normálně.

Voyager 1
Zdroj: NASA

Chyby se nevyhýbají ani NASA

Obě sondy vyslaly Spojené státy do hlubokého vesmíru v roce 1977, každou jiným směrem. Nejprve 20. srpna Voyager 2 a pak 5. září Voyager 1. Druhý vypuštěný aparát (Voyager 1) se pohybuje vyšší rychlostí, proto je nyní dále od Země než jeho „dvojče“ a do mezihvězdného prostoru se dostal o několik let dříve.

Družice Voyager 1 a Voyager 2 se od našeho planetárního systému pořád vzdalují. Pomyslnou hranici Sluneční soustavy překonaly, vlivu Slunce nad vlivem jakéhokoli jiného objektu se však ještě dlouho nezbaví, byť jsou v oblasti, kde už solární vítr ustál.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares