Voyager 1

Sonda Voyager 1 zavolala vědcům ze vzdálenosti 24 miliard kilometrů pomocí „sluchátka“, které nepoužívala od roku 1981

  • Vědci NASA jsou v pohotovosti.
  • Družice Voyager má další problém.

Pokud jde o Voyager 1, americká NASA se rozhodně nenudí. Dokládá to zpráva, že jediné, co v současné době udržuje komunikaci mezi Zemí a družicí v chodu, je záložní rádiový vysílač, který nebyl nepoužíván od roku 1981.


Nepřehlédněte: Velký prstenec: Nejzáhadnější megastruktura zpochybňuje teorie o vesmíru. Vědci netuší, co si o ní mají myslet


Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

Voyager 1, nejvzdálenější sonda vytvořená člověkem ve vesmíru, pracuje již 47 let. Právě teď prolétá tzv. mezihvězdným médiem, tedy přehřátou plazmou přítomnou v centru kupy galaxií. Od Země je vzdálena neuvěřitelných 24 miliard kilometrů.

V posledním roce však jako kdyby družici docházel dech. Nejprve s vědci americké agentury NASA přestala komunikovat. Problém se podařilo opravit až po několika měsících. Následovaly těžkosti s orientací sondy ve vesmíru. I to se podařilo vědcům vyřešit, ale na dlouho si neodpočinuli.

Hned o několik týdnů později museli přepnout na jiný systém trysek, které udržují anténu nasměrovanou k Zemi, aby sonda mohla nadále komunikovat. Současný systém, poháněný hydrazinem, se totiž začal ucpávat kvůli gumové membráně v palivové nádrži, která uvolňovala částečky oxidu křemičitého.

Voyager 1
Družice Voyager 1 | foto: NASA

Slavná sonda americké NASA Voyager 1

Jednou z největších překážek při řešení problémů, které se u Voyageru 1 objevují, je to, že sonda se v současné době nachází 24 miliard kilometrů od Země, přičemž tato vzdálenost se každým dnem zvětšuje. Mezihvězdný průzkumník zažil nedávno krátkou přestávku v komunikaci poté, co se uvedl do nouzového režimu, aby šetřil energii. To bylo vyvoláno příkazem vyslaným 16. října prostřednictvím NASA Deep Space Network (DSN).

O dva dny později vědci zjistili, že sonda deaktivovala svůj primární rádiový vysílač komunikující v pásmu X a přepnula na záložní, který pracuje v pásmu S a spotřebovává méně energie. Výzkumníci předpokládají, že přepnutí zapříčinila právě aktivace nouzového režimu. Klíčové je, že sonda s vědci na Zemi nadále komunikuje, ačkoli zpočátku nebylo vůbec jisté, zda by mohli signál vysílaný v pásmu S zachytit.

Sonda překročila své původní poslání, a to jak v přeneseném, tak doslovném slova smyslu. Samotný aparát vyrazil do vesmíru v září 1977. O dva roky později prosvištěl kolem Jupiteru, poté kolem Saturnu koncem roku 1980 a v roce 2012 prošel tzv. heliopauzou, tj. bariérou, kterou Slunce vytváří kolem planet našeho solárního systému.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
9 komentářů
  1. Po průletu za Neptunem byly mise amerických sond Voyageru 1 a jeho dvojníka Voyageru 2 prodlouženy a jen skalní optimisté očekávali funkčnost do roku 2000 s nadějí, že by sondy mohly dosáhnout mezihvězdného média, které teorie amerických univerzit kladly do vzdáleností od 50ti AU od Slunce.
    Překotný vývoj amerických přijímacích aparatur na bázi maserů umožňuje přijímat slabé signály z dálek o nichž se americkým konstruktérům sond ani nesnilo.
    Fantastické je že 50 let staré americké aparatury v místech kde Slunce je jen jednou z hvězd a teploty kolem absolutní nuly, nejen že pracují a reagují na povely, ale jsou schopny vykonávat příkazy a realizovat ” opravy ” to vše na vzdálenosti kolem 150 AU od Země.
    Na sondách pracují již jen čtyři přístroje a čeká je postupné vypínaní,tak jak bude klesat výkon radioizotopových zdrojů elektřiny.
    Prognóza fukčnosti sond se posunula až k roku 2036 kdy sondy budou 200 Au od Země a v činnosti 60 let.

    1. Mohli by dať obrazok galaxie kde sa nachadza predstaviť si taku vzialenosť je šialene

      1. Podívejte se na stránky NASA. Tam je uvedená (i zobrazená) reálna vzdálenost od Země.

      2. Kdyby tam dali obrázek naší galaxie, tak by tečka, kde je Slunce a tečka, kde je Voyager 1 i 2 a vlastně jakákoliv jiná sonda, byla na úplně stejném místě. Naše galaxie Mléčná dráha má průměr 100 000 světelných let a Voager 1 neuletel zatím ani jeden světelný den.

  2. Tohle se jim hodně povedlo,klobouček dolů. Bohužel si při tom uvědomuji,kolik už mě vlastně je let. V roce vypuštění jsem pobýval na druhém stupni zákl.školy.

  3. Ta životnost je na dnešní poměry fantastická ale je fakt že se tehdy dělaly mnohem kvalitnější věci jak dnes, nakonec průmyslová doutnavka mi ve vypínači svítí již 51 let, česká výroba.

  4. Na stránkách NASA je status mise a vzdálenost obou sond Voyager 1 i 2 od Země. Občas se na to podívám.
    Vesmír je krásny, tajemný, a zatím těžko pochopitelný.

  5. Pro mě je nepředstavitelné, jak mohli už tenkrát vytvořit technologii, která vůbec dokáže vysílat na takovou dálku a ještě se dá na tu dálku řídit. Zní to skoro jako pohádka.

  6. Co nedokáži pochopit je to, jak se z tak obrovské dálky, zachytí informace na přijímačích.na zemi Vždyť Země je z té vzdálenosti jen tečka.

Comments are closed.