Malware

Malware aneb nejčastější signály, že máte virus v mobilním telefonu. Jak se bránit?

  • Malware je novodobý nešvar
  • Otravní škůdci nám ztrpčují život
  • Na co si dát pozor a jak vir poznám?

S rozpínáním digitalizace, internetu a zejména používáním chytrých telefonů každoročně roste počet obětí škodlivého softwaru. Samotný malware obsahuje nejrůznější formy škodlivých kódů; ať už je to rádoby „sympatický“ fleeceware, ransomware, nejrůznější trojské koně, viry, červy nebo takový phishing, který zvláště v období pandemie válcoval české uživatele.

Co je to malware?

  • Jde o spojení anglických slov malicious software
  • Nejčastěji se šíří přes internetové odkazy, aplikace nebo email
  • Zneužívá důvěrná data za účelem obohacení
  • Vydírá uživatele a hrozí zveřejněním osobních informací
  • Dokáže se infiltrovat do systému i oblíbených aplikací
  • Může napáchat malé stejně jako obrovské škody
  • V drtivé většině případů se do zařízení dostane díky nepozornosti uživatele

Mě se to netyká..

Největším omylem je pocit, že „mně“ se něco takového nikdy nemůže stát. Právě ta neochvějná jistota a ztráta ostražitosti je signál, na který útočníci nejvíce spoléhají.


Nepřehlédněte: Malware a zase jen malware. Obchod Google Play byl doslova zamořen viry


Realme 9 Pro RECENZE
ilustrační (Zdroj: FONETECH.CZ)

To, že jste na svém smartphonu malware ještě neměli, vůbec neznamená, že se to v budoucnu nestane (i když bych vám nepřál). Nezapomeňte, v drtivé většine případů jste tím pomyslným spojovacím článkem jen a pouze vy a nikdo jiný.

Neodemykejte bootloader

Ať už máte iPhone nebo zařízení s Androidem, do odemykání bootloaderu nebo jailbreaku se nepouštějte. Rozumím tomu, že mít telefon pod úplnou kontrolou je super stejně jako si nainstalovat nějakou skvělou custom ROM (platí pro Android), ale z hlediska bezpečnosti jde o první možný přešlap, protože máte smartphone nechráněný na základní systémové úrovni.

Aktualizujte pravidelně

I když v minulosti v tomto směru Android za iOS dost pokulhával, poslední dobou se rozhodně blýská na lepší časy. Nejen Samsung, ale i další značky se snaží poskytnout delší softwarovou podporu.

Odkládat aktualizace z pohodlnosti nebo z nedostatku času je nesmysl a pro bezpečnostní záplaty to platí dvojnásob. Díky tomu se minimalizují potencionální rizika.


Nenechte si ujít: Šikana zaměstnanců v přímém přenosu! Firma jim kontroluje mobilní telefony


Malware
ilustrační (Zdroj: Freestocks, Unsplash

Stahujte jen z oficiálních storů

Navzdory tomu, že se kupí informace o tom, že jak jablečný App Store, tak i konkurenční Google Play jsou zahlceny podvodnými aplikacemi, a že jich je, pořád jde o „menší zlo“. Aplikaci si navíc prověříte skrze recenze, zkušenosti nebo odborné názory dalších uživatelů. V momentě, kdy stahujete z neznámých zdrojů, dáváte se všanc.

Pečlivě přemýšlejte

Apple, Google, ale i samotní výrobci akcentují snahu o vyšší zabezpečení uživatelských dat. S tím souvisí i udělování oprávnění jednotlivým aplikacím. I když si appku instalujete naslepo nebo jen tak na zkoušku, všímejte si toho, k čemu všemu jí dáváte přístup. Dost často se stává, že právě tato nepozornost (též zbrklost) je spouštěč možných budoucích problémů.

Jak poznat, že je telefon infikovaný virem

Poznat, zda byl váš telefon infikován virem, nebývá jednoduché, ale některá varovná znamení přece jen existují:

  • Aplikace se zničehonic chová nestabilně
  • Vyšší datové přenosy
  • Frekventované zobrazování reklam
  • Náhlé rapidní vybíjení baterie
  • Vysoké účty za telefon
  • Transakce na účtu bez vašeho vědomí
  • Neznámé aplikace
  • Citelné přehřívání zařízení

Může se hodit: Zásilkovna testuje doručování balíčků na elektrokole a vyhlíží auta na vodík


Malware ilustrační
ilustrační (Zdroj: Daria Nepriakhina, Unsplash)

Souhlasím, ani tyto tipy nejsou výhrou. Například existuje celá řada aplikací (Facebook apod.), které dokáží ždímat baterii opravdu pořádně. Vyšší datové přenosy u neomezeného tarifu taktéž jen stěží poznáte (jestli vůbec). Ale pointa je jinde. Cokoliv, co se vymyká běžnému normálu na základě vaší denní rutiny, stojí za kontrolu.

Kontrola a zase kontrola

Mějte na paměti, že 100% klíč v tomto ohledu neexistuje. Tím spíš, že hackeři a podvodníci používají čím dál sofistikovanější programy. Proto nikdy nic bezhlavě neinstalujte a neotevírejte. Vždy si buďte jistí, že víte, co děláte.

Samotný virus z telefonu můžete dostat s pomocí nějakého antivirového programu, případně uvést zařízení do továrního nastavení (factory reset) nebo appku odstraníte sami a je po problému. Spousta uživatelů však podezřelým indiciím zpočátku nevěnuje vůbec pozornost a pak je pozdě bycha honit.

Zdroj náhledové fotografie: Rob Hampson, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares