Google

Malware a zase jen malware. Obchod Google Play byl doslova zamořen viry

  • Google vloni dělal razii
  • Odstranil přes milion škodlivých aplikací
  • Je důvod k oslavě, nebo obavám?

Souhlasím, že titulek je možná až zbytečně přitažený za vlasy, protože konec dobrý, všechno dobré, jak už se brzy dozvíte. Ale stejně… To, že Google provedl obří čistku je jedna věc, potenciální riziko druhá.

Malware a podvodné aplikace

Na svém blogu nově uvádí, že vloni zablokoval více jak 190 000 falešných vývojářských, dalších 500 000 uživatelských účtů a natvrdo smazal přes 1,2 milionů aplikací (vesměs malware, adware a další nekalé praktiky). V tomto směru tleskám (nejde o ironii).

Ale tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že tahle agitka má hořkosladkou příchuť. Nehodlám tu cifru jakkoliv bagatelizovat, přesto je očividné, že proklamovaná bezpečnost v rovině: stahujte jen z Google Play (protože Play Protect), je v praxi docela ošidná.


Nepřehlédněte: Šikana zaměstnanců v přímém přenosu! Firma jim kontroluje mobilní telefony


Google
ilustrační (Zdroj: FONETECH.CZ)

Bezpečně nebezpečný Google Play

Na prvním místě je totiž reakční čas a ten, jak víte, bývá poměrně často velký problém. Ono je sice skvělé, že tolik aplikací dostalo ban a šlo z kola ven. Na druhou stranu je to stále jasný signál k tomu, že uživatel musí být de facto neustále ve střehu.

V konečném důsledku je tak jedno, že Google appku odstranil. Vždy to odskáče určitý počet uživatelů (čím méně, tím lépe), ale pokud jste mezi nimi i vy, tak napravit napáchané škody bývá mnohdy dost složité.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa, Unsplash (ilustrační)

Total
1
Shares