Zásilkovna testuje doručení doručování balíčků na elektrokole a vyhlíží auta na vodík

Zásilkovna testuje doručování balíčků na elektrokole a vyhlíží auta na vodík

  • Zásilkovna spustila projekt doručování zásilek na elektrokole
  • Zatím je v provozu jediné elektrokolo s cyklo kurýrem
  • V budoucnu chce kurýr využít automobily na vodík

Česká Zásilkovna spustila pilotní projekt doručování zásilek na elektrokole. Testovací provoz probíhá v okolí výdejního místa společnosti, které se nachází v Praze 10. Cyklo kurýr denně doručí kolem 70 zásilek a najede s nulovými emisemi přibližně 80 kilometrů. Pokud by stejnou trasu jezdil jeden rok automobil se spalovacím motorem, vypustil by do ovzduší přibližně 2 600 kilogramů CO2.


Nepřehlédněte: Zásilkovna zdražuje! Od května si Češi za menší balíček příplatí


Zatím je v provozu jediné elektrokolo

Skupina Packeta, do které Zásilkovna patří, se tématem udržitelnosti dlouhodobě zabývá. Dlouhodobě například testuje auta na elektrický pohon. V současné době využívá v reálném provozu elektrickou dodávku VW Crafter v Českých Budějovicích, na ruzyňském depu zásilky rozváží čtyři plně elektrické užitkové vozy Cenntro Metro.

Mikrodepa v rámci služby doručení na adresu obsluhují další tři plně elektrické Škody CityGo a v plánu je jejich další rozšiřování. V rámci přepravy v Praze jsou pro osobní přepravu používána také dvě elektrická auta BMW i3.

Zásilkovna vyhlíží auta na vodík

Velkou budoucnost vidí Packeta, resp. Zásilkovna, ve vodíku a v jeho využití. Proto analyzuje vybudování vlastní čerpací stanice, plánuje také využít rozsáhlé plochy svých dep k umístění fotovoltaiky k jeho výrobě.

Hlavní výhody vodíku jsou především v technických parametrech, kdy auto na vodík dokáže ujet dostatečnou vzdálenost a zároveň je řidič auto schopen dočerpat stejně jako benzín nebo naftu během pár minut a opět pokračovat v jízdě a není omezen nabíjením jako v případě baterií.

Auta tak nemusí být několik hodin mimo provoz kvůli nutnému dobíjení. První vodíkové auto plánuje Packeta začít testovat v první polovině letošního roku.

Zdroj náhledové fotografie: Zásilkovna / oficiální tisková zpráva

Total
1
Shares
1 komentář

Comments are closed.