NASA, kometa

K Zemi se blíží vybuchující „ďábelská“ kometa. V Česku bude vidět pouhým okem

  • K planetě Zemi se blíží vulkanicky aktivní kometa
  • Znovu jí vyrostly obrovské „rohy“

Směrem k Zemi letí vzácné vesmírné těleso. Mohutnou vulkanickou kometu 12P/Pons-Brooks, které při erupcích vyrůstají obří rohy, bude díky vysoké jasnosti možné sledovat pouhým okem nebo obyčejným dalekohledem.


Nepřehlédněte: K Zemi doputoval záhadný signál z vesmíru. Za milisekundu uvolnil tolik energie, kolik Slunce vyrobí za 30 let


K Zemi letí kometa o velikosti města s obrovskými rohy

Jak to tak vypadá, můžeme se pomalu začít těšit na velkolepou vesmírnou show. Obří kometa, třikrát větší než Mount Everest, totiž znovu explodovala. Poslední výbuch, který byl druhým během posledního měsíce a třetím od července, připomíná, že je stále vulkanicky aktivnější, protože pokračuje ve své cestě do nitra sluneční soustavy.

„2P/Pons-Brooks (12P) je kryovulkanická – neboli studená sopečná – kometa. Stejně jako všechny ostatní komety je tento ledový objekt tvořen pevným jádrem vyplněným směsí ledu, prachu a plynu a obklopen mlhavým oblakem plynu zvaným koma,“ píše server Live Science.

Na rozdíl od nevulkanických komet však může záření ze Slunce přehřívat vnitřek 2P/Pons-Brooks (12P), což způsobuje narůstání tlaku, který je tak intenzivní, že nakonec praskne obal jádra zevnitř a vystříkne jeho ledové vnitřnosti do vesmíru. Tyto erupce způsobují, že se koma komety rozšiřuje a zjasňuje, protože odráží více slunečního světla směrem k Zemi.

Když 2P/Pons-Brooks (12P) exploduje, její koma vytvoří ikonické ďábelské „rohy“. „Ty vznikají proto, že velké jádro komety, které měří v průměru asi 17 kilometrů, má na svém povrchu neobvyklý „zářez“, který blokuje odtok kryomagmatu do vesmíru a způsobuje, že koma roste nepravidelným tvarem,“ říkají vědci.

kometa 12P:Pons-Brooks
Zdroj: NASA

Po 71 letech znovu proletí kolem Země

Kometa 12P/Pons–Brooks má jednu z nejdelších známých oběžných period ze všech komet. Svého nejbližšího bodu ke Slunci (perihélia) by během svého nynějšího návratu měla dosáhnout 21. dubna 2024.

K Zemi se nejvíc přiblíží 2. června téhož roku, kdy bude viditelná na noční obloze pouhým okem. Přesto její vzdálenost od naší planety nebude nijak malá – konkrétně to bude 231 milionů kilometrů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: LiveScience

Total
0
Shares