FRB, signál

K Zemi doputoval záhadný signál z vesmíru. Za milisekundu uvolnil tolik energie, kolik Slunce vyrobí za 30 let

 • Vědci zachytili vzkaz z vesmíru
 • Signál přichází z cizí galaxie

Astronomové zachytili záhadný rádiový signál, který putoval z nejvzdálenějších koutů vesmíru – neuvěřitelných osm miliard let – než konečně dorazil na Zemi.


Nepřehlédněte: WhatsApp pracuje na nové bezpečnostní funkci. Jméno a profilové fotky budou mnohem důležitější


Vědci odhalili extrémně rychlý rádiový záblesk (tzv. fast radio burst, FRB) vycházející ze vzdálené galaxie. Podle nového výzkumu je tento vesmírný objekt ve srovnání s jinými detekcemi rádiových záblesků v posledních letech velmi „osobitý“, píše server Phys.org.

Zjištění astronomů zveřejněná v časopise Science naznačují, že jde o nejsilnější signál, jaký byl kdy pozorován. Byl tak silný, že uvolnil za méně než milisekundu stejné množství energie, jaké naše Slunce vyzáří za 30 let.

„To je dost energie na to, aby se v mikrovlnné troubě ohřála miska popcornu o velikosti asi dvojnásobku Slunce,“ řekl magazínu New Scientist spoluautor studie Ryan Shannon.

Co mohlo tak silný signál vyvolat?

Jistý si není nikdo, ale podle vědců by tato pozoruhodná detekce mohla pomoci rozptýlit záhadu původu FRB a zároveň poskytnout neocenitelný nástroj pro měření samotného vesmíru.

„Práce potvrzuje, že rychlé rádiové záblesky jsou ve vesmíru běžnou událostí a že je budeme moci využít k detekci hmoty mezi galaxiemi a k lepšímu pochopení struktury vesmíru,“ uvedl Shannon.

Radioteleskop
Zdroj náhledové fotografie: bertomic / Pixabay

Neutronová vlna

FRB jsou pro vědce velkou záhadou. První byl dokonce detekován až v roce 2007 a od té doby jich přibylo jen asi 50. Tento FRB s označením 20220610A byl objeven v červnu loňského roku pomocí soustavy radioteleskopů Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP).

Když vědci následně prostudovali data z teleskopů v Evropě a Jižní Americe, podařilo se jim odhalit původ záblesku. Fascinovaně však zjistili, že přichází z mnohem větší dálky, než předpokládali. Očekávali, že najdou zdrojovou galaxii, místo toho však zjistili, že FRB pravděpodobně pochází z kupy splývajících galaxií, kde probíhá tvorba nových hvězd.

Podle výzkumníků to potvrzuje převládající teorii, že tyto záblesky pocházejí z neutronových hvězd, což jsou zhroucená jádra masivních hvězd, které jsou považovány za jedny z nejhustších objektů ve vesmíru.

Nalezení vzdálených FRB je klíčové k přesnému měření množství chybějící hmoty ve vesmíru, jak dokázal kosmolog Jean-Pierre Macquart. „Macquart ukázal, že čím dále je radiový záblesk, tím více detekuje řídké hmoty; tomuto vztahu se říká Macquartův,“ říká výzkumník Ryan Shannon.

Macquartův vztah platí pro většinu FRB, ale nedá se uplatnit na FRB 20220610A, což znamená, že k pochopení rychlých rádiových signálů jsou zapotřebí další zkoumání. Navzdory svému původu jsou FRB všudypřítomné. Žádná z dosud navržených teorií však nedokáže plně vysvětlit všechny vlastnosti těchto silných záblesků.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: the journal Science, futurism, science, new scientist

Total
0
Shares
11 komentářů
 1. Já jsem to nepochopil s tím popcornem. Kdo si ohřívá misku popcornu v mikrovlnce? Ani jsem nevěděl, že popcorn se ohřívá.

   1. Tak to nás má základní škole učili jiné věci než ohřívání popcornu v mikrovlnce. Nebude to ani dobré. Já mám rád popcorn čerstvé udělaný a ne starý ohřívaný.
    Ale nejspíš jste nepochopil můj sarkasmus, chtěl jsem upozornit, že se jedná o špatný překlad, nejspíš přes překladač. Ale jak typické české, hned začít urážet, namísto někomu něco vysvětlit když nemá tak dokonalé znalosti jako vy.

  1. Dobrý den ano ,ohřívá se ale proč by se někdo ohříval popcorn s takhle velkou energií?

   1. Pokud je toho popcornu tolik, jako je velikost slunce… Ale je to hloupý příměr. Asi jako když Američani dělají příměr velikosti něčeho vůči blokům v New Yorku, nebo počtu slonů, postavených na sebe.

 2. Obdivuji vědecké poznatky, něco sem putuje 8 miliard let 😂 o síle 30 let energie vydané ☀️ a zaznamenají tu milisekundu s tím, že to nemá na nic vliv??? Takový přísun energie by asi měl být znát. Fajn na těchto vesmírných výzkumech je, že se nedají nikdy potvrdit,tak mohou psát co chtějí.
  My musíme včas varovat před pohromami na Zemi a všimnou si milisekundového jevu 😂😂😂 . Miluji výzkum.

 3. Je vidět, že jste si z tohoto článku odnesli to nejdůležitější 🤣🤣🤣

 4. Bylo by dobré kdyby se vědci podívali na fórum Globální krize VÝCHODISKO EXISTUJE, tam je vše vysvětleno, doporučuji to všem kdo tady píší, je třeba už začít něco dělat a hlavně se spojit jako lidé protože jinak nikdy nic rozdělení nevyřešíme.

Comments are closed.