YouTube

Je načase opustit YouTube? Firma testuje drakonické omezení, které se dotkne úplně každého

 • YouTube se nelíbí blokátory reklam
 • Adblocky v prohlížeči budou brzy k ničemu

Společnost Google už více než rok hledá cesty, jak uživatele své videoplatformy pořádně zkasírovat. Zkouší hranice, kam až může zajít. A ano, tušíte správně, vše se točí kolem reklam – výdělku pro tvůrce i samotný Google.


Nepřehlédněte: NASA chce pomocí laserů přenášet HD video z Měsíce zpět na Zemi. Blížíme se vizím ze sci-fi?


Blokátorům reklam na YouTube zvoní hrana

O tom, že Google plánuje před vybraná videa nasadit až deset nepřeskočitelných reklam po sobě, jsme psali několikrát. Americká firma nepopulární změnu testovala zatím jen na televizorech, ale dřív nebo později svůj „experiment“ určitě přenese i na chytré telefony a počítače. Cíl společnosti je jasný – kdo nebude chtít sledovat ve videích otravné reklamy, měl by přejít na placenou alternativu YouTube Premium.

Zatím to naštěstí funguje tak, že stačí, aby si uživatel do prohlížeče stáhl a nainstalovat nějaký blokátor, např. Adblock Plus, aby se otravné inzerci vyhnul a mohl sledovat videa bez přerušování. Jenže ani tohle se Googlu nelíbí. Jeden z uživatelů fóra Reddit nyní informuje, že se mu při používání YouTube na monitoru zobrazilo vyskakovací okno informující, že „blokátory reklam nejsou na YouTube povoleny“.

Zpráva vysvětlovala, že díky reklamám je YouTube zdarma pro miliardu uživatelů a vychvalovala verzi Premium jako službu zcela bez reklam. Ve vyskakovacím okně se dokonce nacházelo tlačítko pro snadnou registraci v programu YouTube Premium.

YouTube
Zdroj: Christian Wiediger / Unsplash

Zaplať nebo trp!

Moderátoři Redditu se obrátili na YouTube a dostali odpověď. Tým sociální sítě zodpovědný za komunikaci jim odpověděl, že vyskakovací okno je skutečné – jde prý o součást experimentu. V tuto chvíli se zdá, že test je omezený a netýká se všech uživatelů, ale už dopředu napovídá, že Google bude blokátory nemilosrdně potírat.

Asi není žádnou náhodou, že Google v posledních měsících provádí také změny v prohlížeči Chrome, které by mohly v blízké budoucnosti přinést konec rozšíření (blokátorů) pro blokování reklam.

Zdroj náhledové fotografie: NordWood Themes / Unsplash, zdroj: Gizchina

Total
0
Shares
5 komentářů
 1. V případě že se YouTube opravdu zase na nějakou krátkou dobu podaří omezit “blokátory”, je nejjednodužší si video stáhnout před jeho spuštěním přes nějakou on-line službu typu ytmp3.
  Máte je off-line, video, nebo i jen jako mp3 například pro podcasty. A navíc to funguje i pro videa omezena registrací na YouTube.
  A je zase po reklamách.

  Když Youtube začínala, byla to dokonalá služba (podobně jako Facebook), ale po odkoupení se jejich noví majitelé neustále snaží je zmonetizovat na úkor uživatelů. Naštěstí pro ty co nemají náladu jejich reklamy obcházet se rozmáhají i alternativy jako například video portál Odysee.

  xoxo

 2. Nevěřím tomu, že uspějí. Chytří lidé si vždycky cestu najdou. Já jsem v životě na internetu za nic neplatil a k obsahu jsem se vždycky dostal zdarma a bez reklam.

  1. Proč by měli “chytří” lidé trávit opakovaně hledáním doplňků stahování atd. Za ten promarněnej čas určitě i víc než ty 200 vydělají.

 3. Mě vadí reklamní sloty v televizi, 20 minut reklamy je docela hodně. Z toho důvodu na televizi nekoukám a koukám na YouTube.
  Na YouTube jsou reklamy, ale maximálně 2, do 30 vteřin.
  Sice je těch reklam na něčem co má dlouhou stopáž víc, ale pořád jsou 2 kolem 30 vteřin.
  To je podle mě v pohodě.
  Ano, pokud někdo nechce reklamy, má si zaplatit YouTube premium.
  S tím souhlasím.
  Nevím proč si v dnešní době spousta lidí myslí že musí dostávat něco zadarmo.
  Jak by se to líbilo jim ? By jim zaměstnavatel řekl, že spousta zákazníků chce jejich práci zadarmo a tím pádem jim zaměstnavatel nedá ani korunu.
  Určitě se nikomu nechce pracovat zadarmo.
  Tak ať se na ty reklamy prostě dívají ty lidi, není jich moc a někdo si z reklamy vydělá.

 4. Normální reklamy mě vůbec nevadí. Naštve mě ale když mám sluchátka a do uší mi při učení začne řvát na plné pecky malý zakrslý zelený skřet BLACK FRIDAAAAAAAY!!!! Třeba se to někomu líbí, ale já bych si od nich nekoupil ani Ň. Hned na druhé místo bych asi zařadil nechutné reklamy, jako třeba reklamu na mast na plesnivé nehty. Sice zrovna nehodím šavli i když jím, ale přeběhne mi mráz po zádech.

Comments are closed.