NASA, Měsíc

NASA chce pomocí laserů přenášet HD video z Měsíce zpět na Zemi. Blížíme se vizím ze sci-fi?

  • Americká NASA chystá nový komunikační systém
  • Umožní přenášet video z Měsíce v nevídané kvalitě

Posádka mise Artemis II bude v roce 2024 deset dní létat kolem Měsíce, aby zkontrolovala funkčnost všech systémů předtím, než se v rámci Artemis III lidstvo znovu vydá na povrch.


Nepřehlédněte: Nepředstavitelná rychlost! 6G suverénně diktuje Čína, Amerika s Evropou mají problém


Prvotřídní video z misí NASA Artemis

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) doufá, že až vesmírná loď Orion obletí Měsíc se čtyřmi lidmi na palubě, pořídí HD video našeho přirozeného satelitu. Umožnit by to měl nový laserový komunikační systém, který je zatím ve vývoji a v budoucnu poslouží nejen k přenosu dat z oběžné dráhy, ale i z povrchu Měsíce.

Možnost, že budeme moci přenášet obrazový záznam ve vysoké kvalitě zpět na Zemi – bez větších zádrhelů – je zajímavá a něčím, co by se mohlo ukázat jako velmi užitečné do budoucna, protože lidstvo se neplánuje spokojit jen s kolonizací Měsíce, ale chystá se i na Mars a kdo ví, třeba se jednou vydáme hledat život i do hlubokého vesmíru.

Nokia, Měsíc
Zdroj:  Nokia

Nokia postaví na Měsíci síť 4G

Vysoké ambice však nemá jen americká NASA. Již delší dobu víme, že Nokia plánuje na Měsíci vybudovat komplexní internetové připojení. Podle dřívějšího vyjádření zástupců finské společnosti by připojení na našem přirozeném satelitu mohlo fungovat dokonce lépe než na Zemi, protože ho nebudou narušovat žádné stavby, stromy ani televizní signál.

Síť však musí být uzpůsobena zvláštnostem měsíční atmosféry, především pak extrémním teplotám a radiaci. Finští experti přesto věří, že by se síť časem, podobně jako na zemi, mohla „upgradovat“ na 5G.

Od doby, kdy se lidstvo vydalo na Měsíc, uplynulo již více než 50 let a program Artemis je velkou příležitostí znovu vstoupit na povrch našeho kosmického souseda. V neposlední řadě je to také šance rozšířit naše znalosti o fungování vesmíru vytvořením lidské kolonie, kterou bychom mohli využívat jako odrazový můstek pro průzkum dalších planet.

Základna, která se má jmenovat Artemis Base Camp, se bude nacházet u jižního měsíčního pólu, kde je dostatek vody v pevném skupenství a další potřebné suroviny. Více o programu NASA Artemis se dočtete v tomto našem článku.

Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: BGR

Total
0
Shares