5.5G, 6G

Nepředstavitelná rychlost! 6G suverénně diktuje Čína, Amerika s Evropou mají problém

 • Čína dosáhla na další milník
 • Stalo se tak v testu v rámci 6G
 • Byl stanoven nový rekord

Zatímco v Česku si někteří z nás naplno užívají vysokorychlostního 5G, jinde už jsou o kus dál. Ano, myslíme tím Čínu, kde vůbec poprvé otestovali ultrarychlý bezdrátový internet s rychlostí stahování až 300 Gb/s. To je hodnota, která desetkrát překonává maximum současného standardu 5G. 


Nepřehlédněte: NASA ukázala obřího robohada. Na ledovém měsíci Saturnu bude hledat známky mimozemského života


Zapomeňte na 5G

Česko se zatím ještě nepodařilo ani celé pokrýt mobilními sítěmi 5G, přesto se svět už chystá na příchod standardu 6G. Nová generace by mohla být spuštěna už za několik let, diskutuje se o roku 2030. Nejdále jsou zatím Číňané.

25. institut Druhé akademie čínské letecké a kosmické vědy a průmyslu nedávno provedl úspěšný pokus experimentální 6G technologie, která využívá terahertzové (THz) pásmo.

Výzkumníci použili speciální anténu k vytvoření čtyř různých vzorů paprsků a přenášeli data data rychlostí 100 až 300 gigabitů za sekundu, což je výrazný pokrok oproti současným hodnotám. Vývoj je ale zatím teprve v počáteční fázi a cesta ke komerčnímu využití 6G bude ještě dlouhá.

Už dnes se však hovoří o tom, že právě terahertzové frekvence mají být jednou z hlavních novinek 6G. Podle současných odhadů umožní přenos dat o rychlosti až terabit za sekundu s odezvou jedné milisekundy.

5.5G, 6G
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Revoluce jménem 6G

6G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem 5G. Podle odborníků 6G povede k řadě nových možností, jako například:

 • Virtuální realita a rozšířená realita budou k nerozeznání od skutečnosti.
 • Holografická komunikace umožní lidem vzájemně komunikovat, jako by se nacházeli ve stejné místnosti.
 • Samořiditelná auta budou komunikovat mezi sebou a s okolní infrastrukturou.
 • Chytrá města budou schopna shromažďovat a analyzovat data v reálném čase, aby zlepšila plynulost dopravy a veřejnou bezpečnost.

Čína je lídrem

Podle zprávy analytické společnosti Cyber Creative Institute je Čína lídrem ve vývoji technologie 6G. Vlastní až 40,3 procenta všech patentů, které s 6G souvisejí, a velká část z nich patří společnosti Huawei. Na druhém místě jsou Spojené státy (35,2 %) a na třetím Japonsko (9,9 %). Následuje Evropa (8,9 %) a Jižní Korea (4,2 %).

USA jsou znepokojeny náskokem Číny ve vývoji 6G. Americká vláda proto nedávno vyčlenila na výzkum této technologie miliardu dolarů, ale není jasné, zda to bude stačit. Závod o 6G právě začíná a je neoddiskutovatelné, že Čína je v čele.

Zdroj náhledové fotografie: onkelglocke / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering, nikkei, gizchina

Total
0
Shares
2 komentářů
 1. Já bych chtěl informovat, že na trase Choustník (zaměstnání) – Příbram (bydliště) na 30% silnic vč. II./I. třídy není telefonní signál a data jedou na E.
  Za mě je realita od 6G vzdálena světelný rok, k smíchu

 2. Na stát ve kterém padají nové domy, oblíbená filosofie je “nechte to shnít” a do deseti let populačně zkolabuje je to pravdu úspěch 🙂 Měli by řešit jiné problémy.

Comments are closed.