EELS, NASA

NASA ukázala obřího robohada. Na ledovém měsíci Saturnu bude hledat známky mimozemského života

  • Odborníci pracují na novém typu robota
  • Plánují ho vyslat na Saturnův měsíc Enceladus

V hlavách inženýrů NASA se zrodila pozoruhodná myšlenka, která výzkum vesmíru posune na zcela novou úroveň. Upozornil na to server BGR.


Nepřehlédněte: První takový snímek v historii! Webbův teleskop zachytil pás asteroidů a prstence mimo Sluneční soustavu


Obří robohad NASA

Vědci americké NASA si evidentně řekli, že je nejvyšší čas přejít od tradičních robotů na kolečkách k něčemu, co vypadá jako ze sci-fi filmu. Vytvořili proto stroj podobný hadovi, který bude zkoumat a hledat mimozemské formy života ve Sluneční soustavě.

EELS plánuje NASA vyslat na Saturnův měsíc Enceladus. Se svým průměrem asi 500 kilometrů je Enceladus velký zhruba jako sedmina „našeho“ Měsíce. Je zároveň šestým největším Saturnovým měsícem. Předpokládá se, že tento měsíc má pod svou ledovou kůrou tekutý oceán a EELS by mohl tuto záhadu definitivně rozlousknout.

Mohutný had, který si poradí s jakýmkoli povrchem, byl navržen robotickou laboratoří JPL. Jedná se o samohybného robota, který se skládá z několika stejných segmentů. Tyto segmenty obsahují jak pohonné, tak aktivační mechanismy, stejně jako baterie, které napájí elektroniku a umožňují mezi různými vědeckými přístroji bezproblémovou komunikaci.

Najde ve vesmíru život?

Z dostupných informací vyplývá, že robot se umí pohybovat po poušti, skalnatém povrchu, ale problém mu nedělá ani voda nebo led. To, jak je navržen, mu umožní nejen procházet horní ledovou kůrou, ale také se prohrabávat hlouběji pod povrch.

Je možné, že EELS bude časem použit i na jiných planetách, například na Marsu, kde by lidské posádce pomáhal při průzkumu. Lidstvu by mohl výrazně usnadnit hledání života na rudé planetě, zejména s ohledem na to, že důkazy o existenci vody na Marsu se mohou skrývat pod jeho dunami.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting EngineeringBGR

Total
0
Shares