Formhault

První takový snímek v historii! Webbův teleskop zachytil pás asteroidů a prstence mimo Sluneční soustavu

  • Supermoderní Webbův teleskop znovu v akci
  • Vědcům nabídl neuvěřitelný pohled na pás asteroidů

Disk trosek a prachu a hvězda, o které se vedou vášnivé diskuse. A do toho všeho je ještě vidět pouhým okem jako nejjasnější stálice v souhvězdí Jižních Ryb. Koho máme na mysli? Přece úchvatnou formaci Fomalhaut!


Nepřehlédněte: Nebezpečný virus v telefonech! Lidé kvůli němu přicházejí o velké peníze


Fomalhaut: Hvězda zahalená hustým prachem

První pás asteroidů, který byl kdy nalezen mimo naši Sluneční soustavu, je mnohem zajímavější, než se očekávalo. Vyplývá to z pozorování, které provedl teleskop Jamese Webba.

Astronomové pomocí JWST zkoumali systém prachových prstenců kolem Fomalhautu, mladé žhavé hvězdy, která leží asi 25 světelných let od Země a je viditelná pouhým okem v souhvězdí Jižní ryby.

Tento prstencový systém se skládá ze tří do sebe vnořených pásů, které se táhnou v délce asi 23 miliard kilometrů. Prstence jsou složitější než Kuiperův pás, prstenec chladných těles za Neptunem, nebo hlavní pás asteroidů, který se nachází mezi Jupiterem a Marsem, ukazují data z JWST.

Astronomové objevili prachovou strukturu obklopující Fomalhaut již v roce 1983 pomocí družice NASA. Dva vnitřní pásy tohoto systému však před pozorováním pomocí JWST nikdy nebyly spatřeny.

Předpokládá se, že prachové pásy kolem mladé hvězdy jsou úlomky ze srážek větších těles, jako jsou asteroidy a komety. Tyto disky se liší od protoplanetárních disků, v nichž se nachází materiál, který se později spojí a vytvoří planety. Troskové disky vznikají později, až po vzniku planet.

Fomalhaut
Zdroj: NASA

Nejvzdálenější pás Fomalhautu, který je dvakrát větší než Kuiperův pás, byl již dříve pozorován Hubbleovým dalekohledem, Herschelovou vesmírnou observatoří a pozemní soustavou ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Žádný z těchto přístrojů však nebyl schopen zaznamenat vnitřní strukturu uvnitř vnějšího pásu.

„V čem JWST skutečně vyniká, je to, že jsme schopni fyzikálně rozlišit tepelnou záři z prachu v těchto vnitřních oblastech. Takže pozorujeme vnitřní pásy,“ uvedl člen vědeckého týmu Schuyler Wolff z Arizonské univerzity.

Stejně jako Jupiter dominuje hlavnímu pásu asteroidů a Neptun formuje Kuiperův pás, astronomové věří, že disky trosek mimo naši Sluneční soustavu mohou být formovány neviditelnými planetami. Domnívají se, že v prstencích kolem Fomalhautu se mohou skrývat dvě planety, o kterých zatím vůbec nevíme.

Kde se Webbův teleskop nachází?

Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu km daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: The Space, EsaWebb

Total
0
Shares