Kalina, laser

Jak zastavit klimatické změny? Pomocí děl ke Slunci vystřelíme měsíční prach, vymysleli vědci

  • Jak zpomalit globální oteplování?
  • Experti chtějí kolem Země vytvořit prachový štít

Vědci a výzkumníci po celém světě stále hledají způsoby, jak zmírnit dopady globálního oteplování. Skupina amerických astrofyziků nyní přichází s neuvěřitelným plánem, který spočívá v instalaci speciálních děl na povrch Měsíce a vystřelování regolitového prachu do vesmíru.


Nepřehlédněte: Pomůže lidstvu sysel? Astronauti NASA by díky němu mohli hibernovat během misí v hlubokém vesmíru


Vědci chtějí kolem Země vytvořit prachový štít

Projekt zní jako z jiného světa, ale počítačová simulace naznačila, že by silná vrstva prachu mohla zmírnit sluneční záření až o 1,8 procenta, což je stejné, jako kdyby na šest dní v roce úplně zastínili Slunce. „Vytvořenou clonu by podle provedených simulací lidé na Zemi neviděli ani neucítili. Zmírnění slunečních paprsků by zaznamenala jen specializovaná technika,“ píše The Guardian.

„Opravdu vzrušující součástí naší studie bylo zjištění, že přírodní zrnka měsíčního prachu mají přesně tu správnou velikost a složení, aby účinně rozptylovala sluneční světlo od Země,“ říká Ben Bromley, teoretický astrofyzik z University of Utah, který vedl výzkum publikovaný v časopise Plos Climate.

Vědci tvrdí, že prach vytěžený z Měsíce by se musel usadit asi 1,6 milionu kilometrů od Země, aby byla vůbec nějaká naděje na vytvoření funkčního prachového štítu, který by dokázal efektivně blokovat sluneční záření. Ale jak přesně bychom regolitový prach do vesmíru dostali?

Měsíc
Zdroj: WikiImages / Pixabay

Prach by do kosmu vystřelovala děla

Ze studie vyplývá, že k vytvoření funkčního štítu by bylo zapotřebí vytěžit miliony tun měsíčního prachu, přesít je a naložit do balistického zařízení, jako je elektromagnetické dělo, a každý rok je vystřelit do vesmíru.

Podle Bromleyho by takový štít fungoval jako jemně vyladěný „stmívač“, který by naši planetu ponechal nedotčenou, což je jeho nesporná výhoda oproti jiným návrhům slunečního geoinženýrství, které dříve vyvolaly obavy z dopadu na životní prostředí.

Projekt, na kterém astrofyzik Ben Bromley z Utažské univerzity spolupracoval s počítačovým expertem Sameerem Khanem a astrofyzikem Scottem Kenyonem, však není jediný z říše sci-fi.

Mezi Zemi a Slunce dáme obří bubliny

Před několika měsíci vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) navrhli strategii, v jejímž rámci by obrovské množství velkých bublin, pečlivě umístěných mezi Zemí a Sluncem, odklonilo sluneční světlo (a tím i teplo) a zastavilo další globální oteplování.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Guardian

Total
0
Shares